Układ został zawarty w dniu 22.10.2018 r. a obowiązuje od dnia 22.05.2019 r. Układ obejmuje wszystkich pracowników, z wyjątkiem zasad wynagradzania pracowników zarządzających zakładem pracy. Układ określa warunki pracy, prawa i obowiązki pracowników i pracodawcy, warunki wynagradzania pracowników oraz przyznawania dodatkowych świadczeń, premii, nagród, organizację procesu pracy oraz zasady współdziałania pracodawcy ze związkami zawodowymi.
Podstawową i preferowaną podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę. Z układu wynika, że pracodawca ma prawo korzystać z pracy pracowników tymczasowych. O zamiarze powierzenia pracy pracownikom tymczasowym pracodawca jest obowiązany informować organizację związkową. Agencje pracy tymczasowej nie mogą być wykorzystywane do zamiany lub wyeliminowania umów o pracę, pogarszania warunków wykonywania pracy lub unikania zbiorowych negocjacji ze związkami zawodowymi.
W układzie określono prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. W układzie uregulowano zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości, monitoringu pomieszczeń służbowych oraz korespondencji służbowej. Na teren zakładu pracy nie można wwozić ani wnosić alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz broni. Co ciekawe, układ przewiduje tylko dwie kary porządkowe za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów prawa w postaci kary upomnienia i nagany, a pracodawca nie może stosować kary pieniężnej.
W układzie określono szczegółowo czas pracy dla pracowników. U pracodawcy obowiązują co do zasady system podstawowego czasu pracy, weekendowy system czasu pracy oraz zadaniowy czas pracy. Układ wprowadza również system zmianowy w poszczególnych systemach czasu pracy. Układ odnosi się do problematyki zmiany rozkładu czasu pracy wskazując okoliczności uzasadniające takie zmiany (np. w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego pracownika, a przełożony ustala z pracownikiem konieczność zmiany rozkładu czasu pracy pracownika najpóźniej do końca dniówki roboczej poprzedzającej dzień, w którym nastąpi zmiana). Praca w wigilię jest skrócona do godz. 14.00, w Wielką Sobotę nie planuje się zmiany nocnej.
Układ odnosi się również do zasad prawa urlopowego. Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, ale pracodawca może udzielić dodatkowych niepłatnych dni wolnych od pracy. Wniosek o urlop wypoczynkowy powinien zostać złożony najpóźniej na 5 dni przed planowanym urlopem zgodnie z planem urlopów.
W układzie uregulowano zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę, ochronę pracy kobiet i młodocianych, a także bezpieczeństwo i higienę pracy. W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy układ szczegółowo odnosi się do problematyki szkoleń. Pracodawca określa terminy obowiązkowych szkoleń z zakresu bhp. Szkolenie może przybrać postać instruktażu stanowiskowego. W układzie przewidziano zasady przeprowadzania wstępnych badań lekarskich, oceny ryzyka zawodowego oraz wypadków przy pracy. Z układu wynika zobowiązanie pracowników do dbania o czystość oraz estetykę miejsca pracy, stosowania się co do zarządzeń pracodawcy w zakresie stroju służbowego oraz palenia tytoniu tylko w miejscach wyznaczonych i w czasie przerw w pracy.
Podwyżki wynagrodzeń ustalane są w drodze porozumienia pomiędzy organizacją międzyzakładową a pracodawcą. Organizacja międzyzakładowa przedstawia propozycję wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na dany rok do końca kwietnia. Do 10 stycznia zarząd przedstawia związkom zawodowym informację dotyczącą średniej podwyżki w działach oraz wykorzystanie budżetu na podwyżki w Spółce.
Układ odnosi się także do dodatkowych składników wynagrodzenia za pracę, a także innych świadczeń związanych z pracą. Przewiduje uregulowanie na temat dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku za pracę w porze nocnej, nagród pieniężnych, dodatku funkcyjnym, nagrodach jubileuszowych, odpraw emerytalno-rentowych, premii,
Układ zawiera uregulowanie dotyczące praw związkowych. Układ przewiduje m.in. prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy dla działacza związkowego na okres kadencji w organizacji związkowej, prawo do płatnego zwolnienia w celu wykonywania czynności doraźnej, a także prawo do zwolnienia reprezentanta do Europejskiej Rady Zakładowej. W układzie zapisano także obowiązek pracodawcy organizowania regularnych spotkań ze stroną związkową raz na 5 tygodni, a w razie potrzeby organizowane są spotkania doraźne. Pracodawca także zapewnia warunki do działania organizacji związkowej m.in. poprzez: udostępnianie pomieszczenia, umożliwienia organizowania zebrań członków organizacji, a także umożliwienia organizowania zebrań z udziałem osób spoza Spółki po uprzednim uzgodnieniu. Na wniosek pracownika przedstawiciel związków zawodowych ma prawo uczestniczyć w powtórne ocenie rocznej, gdy pracownik nie zgadza się z taką oceną roczną i odwołuje się.
Wątpliwości wynikające w związku z treścią układu wyjaśniają strony wspólnie.
Układ zawiera postanowienia dotyczącego jego rozwiązania. Okres wypowiedzenia został ustalony w układzie w sposób korzystniejszy niż wynika to z przepisów kodeksy pracy (tj. na 6 miesięcy). Przewiduje jednak, że w razie rozwiązania układu strony przystąpią niezwłocznie do negocjowania nowego układu lub regulaminów pracy i wynagradzania.
#FunduszeUE
