Solidarność Podbeskidzie Minister Maciej Wąsik: Rozmowy o Art. 15A będą kontynuowane

Minister Maciej Wąsik: Rozmowy o Art. 15A będą kontynuowane

Minister Maciej Wąsik: Rozmowy o Art. 15A będą kontynuowane

Udostępnij na:
Zaledwie tydzień temu szef „Solidarności” Piotr Duda przekazał ministrowi Maciejowi Wąsikowi stanowisko organizacji „Solidarności” działających w służbach mundurowych dot. nowelizacji ustawy emerytalnej, a już dzisiaj (23.03.2021 r.) doszło do spotkania w tej sprawie. Minister zadeklarował, że prace nad projektem są otwarte i wyraził gotowość do rozmów. – To wyraz poważnego traktowania partnerów społecznych przez ministra Wąsika – podkreślił szef „Solidarności” Piotr Duda.

Kontrowersje dot. art. 15A nowelizacji ustawy autorstwa Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA regulującej system emerytalny funkcjonariuszy służb mundurowych. Sprawa dot. zaliczenia tzw. „cywilnego stażu” funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy swoją służbę rozpoczęli pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 1 października 2003 r. (pisaliśmy o tym tutaj>>> oraz tutaj>>>)

– Prace nad projektem są otwarte i jestem gotowy do rozmów w tym zakresie – powiedział na spotkaniu minister Wąsik.

Zadeklarował wolę wypracowania jak najlepszego rozwiązania satysfakcjonującego każdą ze stron oraz, że spotkania w tym zakresie z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” w służbach mundurowych będą kontynuowane.

Związkowcy poinformowali też Ministra o problemach przy organizowaniu się funkcjonariuszy w ramach „Solidarności”. Od kiedy w służbach mundurowych za sprawą „Solidarności” i z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzono pluralizm związkowy w służbach mundurowych, „Solidarność” napotyka na liczne przeszkody ze strony przełożonych.

– Zainteresowanie naszym Związkiem w służbach mundurowych jest bardzo duże, a „Solidarność” dynamicznie się rozwija. Jednak nie zawsze osoby chętne do zrzeszania  spotykają się z przychylnością przełożonych. W niektórych przypadkach wręcz dochodzi do łamania prawa – stwierdził Piotr Duda.

Podkreślił, iż wszelkie przypadki nierównego traktowania funkcjonariuszy ze względu na przynależność związkową będą przez Związek piętnowane.

– Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, a wolność zrzeszania się jest jedną z podstawowych wolności obywatelskich – zdecydowanie zareagował minister Wąsik.

W dzisiejszym spotkaniu w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Solidarność” reprezentowali: Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda, Przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych Jerzy Wielgus, Piotr Ornoch ze Służby Więziennej, Mirosław Soboń z Policji oraz Bartłomiej Mickiewicz z Państwowej Straży Pożarnej.

ml

Zdjęcie: www.gov.pl
Źródło: www.tysol.pl

Udostępnij na: