Żywiec

Żywiec

 • 20 czerwca 2022 r.

  Na terenie Żywieckiego Browaru 11 czerwca odbył się Festyn Rodzinny związkowców NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.

  Marek Bogusz

  – 1500 uczestników, dzieci oczywiście nie liczę, bo dzieciaki biegają po całym terenie i trudno je teraz policzyć, bierze udział w imprezie. Pogoda dopisała, to najważniejsze. Myślę, że czas świętowania nastał, bo na tym terenie jeszcze niedawno mieliśmy dość poważny problem, jeśli chodzi o strajk. To zostało rozwiązane, zostało podpisane porozumienie, więc możemy w końcu się bawić i myślami być w innym miejscu. To też czas zabawy, ale i spotkania z kolegami, którzy pracują w zakładach pracy. Czas, gdy nasze rodziny się poznają. Jest to czas świętowania, odpoczynku i czas relaksu – mówi Marek Bogusz, przewodniczący Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

  Na festynie odbywały się konkursy z nagrodami i tańce dla dorosłych, a dla dzieci było malowanie twarzy oraz wspólna zabawa na dmuchańcach, puszczanie baniek mydlanych oraz gry i zabawy. 

  – Jestem przekonana, że po tak długim czasie izolacji to pierwsze spotkanie to będzie superzabawa i bardzo udana impreza. Wiem, że macie państwo loterię. Pierwotnie chciałam zaprosić dwie osoby do Brukseli na wyjazd we wrześniu, ale skoro Marek tak zaprasza, więc zapraszam cztery osoby i widzimy się w Brukseli – powiedziała Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

  Burmistrz Żywca Antoni Szlagor serdecznie przywitał wszystkich gości w swoim mieście, podziękował za przyjazd i zachęcił do wspólnej zabawy nawet do rana, zapewniając, że nie muszą niczym się przejmować. 

  Zaproszenie na festyn przyjął również Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Jan Chrząszcz, wicewojewoda Śląski, oraz Przemysław Drabek, poseł na Sejm RP.

  kk

  Autor: Karolina Kubacka, kor.
  Źródło: Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, tysol.pl

 • 20 czerwca 2022 r.

 • 12 czerwca 2022 r.

  – Jest czas na pracę, ale też musi być czas na odpoczynek, na wytchnienie. Witam Was na rodzinnym festynie „Solidarności”, zorganizowanym po blisko trzyletniej, pandemicznej przerwie – mówił szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz witając blisko 1,5 tysiąca uczestników rodzinnego festynu „Solidarności|, który odbył się w sobotę 11 czerwca w Żywcu. (więcej…)

 • 7 czerwca 2022 r.

  Spór zbiorowy trwał w żywieckim Hutchinsonie od końca stycznia tego roku. Niestety rozmowy, które zakładowa „Solidarność” oceniała jako pozorowane, nie przyniosły żadnych rozstrzygnięć, stąd związkowcy przeprowadzili referendum strajkowe. – 26 maja rozpoczęliśmy strajk, który po tygodniu zakończył się dobrym porozumieniem – powiedział Krzysztof Gaj, przewodniczący „Solidarności” w Hutchinsonie. Średnio pracownicy otrzymają 500 zł podwyżki. (więcej…)

 • 3 czerwca 2022 r.

  KOMUNIKAT

  Porozumienie z Pracodawcą w Hutchinson 2 w Żywcu zostało zawarte 2 czerwca 2022 r. o godzinie 21.30.

  ŻĄDANIA PŁACOWE ZOSTAŁY SPEŁNIONE!

  Dziękujemy wszystkim strukturom naszego Związku: Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Zarządom Regionów, strukturom branżowym i członkom NSZZ „Solidarność” za aktywne wsparcie protestujących pracowników w trwającym tydzień strajku.
  Informujemy, że planowana na 7 czerwca 2022 r. pikieta przed zakładem Hutchinson 2 została odwołana.

                                                                                                                 Zarząd Regionu Podbeskidzie
                                                                                                                         NSZZ „Solidarność”

 • 2 czerwca 2022 r.

  To już tydzień, odkąd pracownicy zakładu Hutchinson 2 w Żywcu strajkują. Zarząd spółki od kilku miesięcy odmawia przyznania pracownikom podwyżki w wysokości 3,70 zł, nie proponując nic w zamian. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował list do Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych i światowego zarządu firmy Hutchinson z informacją o stanie negocjacji i prośbą o wsparcie dla strajkujących.

  Po wielu miesiącach negocjowania podwyżek dla pracowników zakładu Hutchinson 2 tydzień temu pracownicy podjęli wspólnie decyzję o rozpoczęciu strajku. Niestety, do tej pory zarząd firmy nie rozpoczął konstruktywnych rozmów w sprawie i nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu. Strajk nadal trwa i trwać będzie aż do odwołania. Na najbliższy wtorek o 12:00 pod zakładem w Żywcu zaplanowano pikietę, na którą organizatorzy (OZ Hutchinson 2 i ZR Podbeskidzie NSZZ „S”) zapraszają wszystkich chętnych, aby wesprzeć żądania związkowców i pracowników. Mile widziani są wszyscy, niezależnie od regionu czy branży. Swoją obecność na pikiecie zapowiedział także szef Solidarności, Piotr Duda, z którego inicjatywy powstał również list z prośbą o poparcie dla strajkujących. Jego adresatami, poza najwyższymi oficjelami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, są także członkowie głównego zarządu firmy Hutchinson we Francji. Poniżej przedstawiamy treść dokumentu:

  Drodzy Koledzy i Koleżanki!

  Zwracamy się do Was z prośbą o poparcie żądań płacowych i strajku prowadzonego przez naszych kolegów w Hutchinson Poland Sp. z o.o. w Żywcu niemal wszyscy pracownicy zdecydowali się przyłączyć do bezterminowego strajku poprzedzonego wszelkimi wymaganymi procedurami i rozmowami z zarządem.

  Strajk jest konsekwencją fiaska wielomiesięcznych negocjacji o podwyżki wynagrodzeń. Przypomnijmy, że „Solidarność” wystąpiła o podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł (mniej niż 1 euro!) do stawki godzinowej. Choć związkowcy od początku deklarowali wolę porozumienia i byli otwarci na każdą sensowną propozycję ze strony pracodawcy, to jednak rozmowy nie przyniosły efektu. Rokowania, prowadzone w trybie sporu zbiorowego, także spełzły na niczym. Dokładnie tak samo zakończyły się kwietniowe mediacje z udziałem mediatora.

  Kondycja firmy jest dobra,  tymczasem praca na produkcji jest bardzo ciężka, słabo opłacana, więc zakład boryka się z dużą rotacją pracowników. Podwyżka mogłaby zrekompensować ciężkie warunki pracy.

  W IMIENIU STRAJKUJĄCYCH PRACOWNIKÓW HUTCHINSON POLAND SP. Z O.O. SERDECZNIE PROSIMY WAS O POPARCIE NASZYCH ŻĄDAŃ PŁACOWYCH I STRAJKU!!!

  Piotr Duda

  [pisownia oryginalna – przyp. red.]

  Serdecznie zachęcamy do udziału we wtorkowej pikiecie w Żywcu i jednocześnie prosimy organizacje związkowe o poparcie (najlepiej na piśmie) dla naszych kolegów z Hutchinsona 2. Pokażmy im, że nie są sami, że wspieramy ich żądania i nie zostawimy w potrzebie samych. Solidarność!

  msz

 • Od czwartku 26 maja 2022 r. trwa bezterminowy strajk w żywieckim zakładzie Hutchinson 2. W pierwszym dniu protestowało ok. 30 procent załogi, od piątku w strajku uczestniczy niemal cała załoga. (więcej…)

 • 27 maja 2022 r.

  Delegaci obecni na Zjeździe oklaskami wyrazili poparcie dla strajkujących w spółce Hutchinson Żywiec 2.
  Nagranie można zobaczyć TUTAJ.

  Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

 • 23 maja 2022 r.

  Wciąż nie ma porozumienia w sporze o podwyżki płac w spółce Hutchinson Żywiec 2. Zakładowa „Solidarność” podjęła decyzję o przeprowadzeniu akcji strajkowej. Rozpocznie się ona w czwartek 26 maja… (więcej…)

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

34-300 Żywiec, Al. Piłsudskiego 56
T:
506 194 978
E: sekr.bbial@solidarnosc.org.pl

andrzej_madyga_solidaność

Koordynator – Andrzej Madyda

Godziny urzędowania
wtorek i czwartek: 8.00 – 16.00

Zapraszamy wszystkich przewodniczących organizacji związkowych NSZZ „S” lub osoby oddelegowane przez przewodniczącego do brania udziału w comiesięcznych spotkaniach, organizowanych w pierwszy wtorek (po ostatnim poniedziałku miesiąca) o godz. 15.30 w MOZ “Browar”.