AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Pracownicy Tauron protestują

Półtora tysiąca pracowników TAURON Dystrybucja SA i TAURON Dystrybucja Pomiary sp. z o.o. uczestniczyło w pikiecie, zorganizowanej w piątek 14 czerwca 2019 roku przed siedzibą TAURON Polska Energia w Katowicach. Pikieta została zorganizowana z powodu braku porozumień w zakresie  warunków zatrudnieniowych w 2019 roku. W proteście uczestniczyło blisko dwustu pracowników z Bielska-Białej . (więcej…)

Obelisk „Solidarności” znów jak nowy

Naprawiony został kamienny obelisk, poświęcony podbeskidzkiej „Solidarności”, stojący od 2011 roku przy wjeździe do Bielska-Białej. Obelisk ten został uszkodzony we wrześniu ubiegłego roku, gdy wjechał w niego 35-letni mężczyzna, który nigdy nie miał prawa jazdy. Kosztowna i długotrwała restauracja obelisku została sfinansowana z ubezpieczenia sprawcy uszkodzeń. (więcej…)

Pikieta pracowników Poczty Polskiej

Kilkaset osób, członków Solidarności, pojawiło się w piątek 14 czerwca przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Tego dnia odbyła się pikieta pracowników Poczty Polskiej. Pikietujący chcieli tym samym wyrazić niezadowolenie z braku podwyżek ze strony zarządu poczty, a także z braku pomocy ze strony rządu. Większość osób miała na sobie żółte kamizelki, co było nawiązaniem do akcji protestacyjnej, gdy w pierwszym tygodniu maja pracownicy poczty pracowali ubrani w żółte kamizelki. W czasie pikiety podkreślali, że ich ubiór jest także symbolem żółtej kartki, jaką chcą dać zarządowi Poczty Polskiej. WIĘCEJ »

Źródło: tysol.pl

Na zdjęciach związkowcy z Podbeskidzia

Piłkarze z Silesii najlepsi!

 

W sobotę, 15 czerwca, na boisku Pod Wałką w Cieszynie odbył się kolejny, doroczny turniej piłki nożnej podbeskidzkiej „Solidarności”. Piętnaście  drużyn, wystawionych przez zakładowe organizacje naszego związku z całego Podbeskidzia, walczyło o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu. Ostatecznie trafił on do reprezentacji „Solidarności” z czechowickiego Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. (więcej…)

Trzeci Szereg Solidarności – co to takiego?

Rada Miejska Bielska-Białej jednogłośnie zadecydowała, że jedno z rond w centrum miasta będzie nosić nazwę “Trzeciego Szeregu Solidarności”. Jest to realizacja postulatu Zarządu Regionu, zgłoszonego w… 2012 roku, popartego przez m.in. dawnych działaczy podziemnej “Solidarności”, Stowarzyszenie “Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, a także prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (skan jego pisma zamieszczamy poniżej). (więcej…)

Od 1989 roku do Polski samorządowej

picture.phpfot. Jarosław Krajewski

Wybory czerwcowe z 1989 roku zmieniły historię, zmieniły też ustrój naszego państwa w tym rozpoczęły przebudowę organizacji władzy i jej decentralizację, która obecnie występuje na trzech szczeblach samorządu. Zmiany związane z tworzeniem samorządów “Solidarność” głosiła od początku swojego istnienia, obecnie można powiedzieć, że cel został osiągnięty. O trudnych drogach zmian od pierwszych postulatów związkowych do dzisiejszego kształtu Polski oraz o tym co się udało, a co należy jeszcze zmienić rozmawiamy dziś w bielskim studiu z przewodniczącym Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ “Solidarność” Markiem Boguszem, przewodniczącym Rady Miasta Bielska-Białej Januszem Okrzesikiem (byłym posłem i senatorem) oraz mecenasem Andrzejem Sikorą (byłym wojewodą bielskim i radnym wojewódzkim). Gości podejmuje Jarosław Krajewski. więcej »

Źródło: Polskie Radio Katowice