Pozostałe Konferencja pod siedzibą Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu

Konferencja pod siedzibą Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu

Nasi koledzy związkowcy potrzebują wsparcia! – apeluje przewodniczący policyjnej  „Solidarności” Region Podbeskidzie.
Zachęcamy do poparcia i udziału w pikiecie, która odbędzie się
we wtorek 21 listopada o godz. 12.00 przed Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu.
W razie pytań prosimy kontaktować się ze Skarbnikiem ZR Podbeskidzie – Andrzejem Kołodziejskim.

Pikieta związkowców w obronie swoich kolegów odbędzie się w samo południe we wtorek 21 listopada 2023 r. przed Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu przy ul. Aleksandra Janowskiego 14. W trakcie pikiety zaplanowana została także konferencja prasowa z udziałem związkowców i funkcjonariuszy, wobec których sosnowiecka Prokuratura prowadzi postępowanie od… 1111 dni!

Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Podbeskidzie Michał Niemczyk pokrótce przypomina tę sprawę:

W ostatnim kwartale 2020 roku Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie rzekomych przestępczych działań policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, którzy utrzymywali kontakt zawodowy lub prywatny z niektórymi przedstawicielami lokalnych mediów, wymieniając się między sobą informacjami pozyskanymi w toku służby. Głównie informacje te dotyczyły zdarzeń drogowych, tzn. policjanci informowali media o zdarzeniach drogowych powodujących utrudnienia w ruchu drogowym w celu poinformowania mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego o utrudnieniach drogowych. Prokuratura dopatrzyła się w tym działaniu działań przestępczych, które polegałyby na przekroczeniu uprawnień przez policjantów (art. 231 Kodeksu Karnego) w aspekcie korupcyjnym.

Sprawę rozpoczęła Pani Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu pod koniec roku 2020. W pierwszym kwartale 2021 roku zaczęły się pierwsze zatrzymania osób związanych ze sprawą. Zatrzymania BSWP miały charakter cykliczny, tj. co trzy miesiące zatrzymywano kilku policjantów z garnizonu bielskiej policji. Po pewnym  czasie zatrzymania zmieniły swoją częstotliwość i intensywność, a prowadzone w sprawie czynności mocno utraciły tempo. Policjanci uwikłani w tę sprawę (w sumie kilkanaście osób) oraz ich reprezentanci prawni wielokrotnie wnosili do prokuratury wnioski o przyspieszenie czynności w śledztwie.

Przez cały ten okres, trwający 1111 dni – licząc od momentu uruchomienia sprawy do dnia 21 listopada br., nasze koleżanki i koledzy funkcjonariusze nie mogą doczekać się finału sprawy. W tym czasie zatrzymywano osoby, stawiano zarzuty, uzupełniano zarzuty oraz trzykrotnie zmieniano prokuratora prowadzącego sprawę, co dodatkowo opóźniało czynności Prokuratury względem podejrzanych.

Sprawa oczywiście toczy się dalej. Niedawno doszło do ponownej wymiany prokuratora prowadzącego, a my wciąż nie możemy doczekać się sprawiedliwości. O tym chcemy opowiedzieć na naszej konferencji prasowej broniąc interesów zawodowych członków naszego związku oraz wszystkich innych osób, które o tę pomoc poprosiły.

Bliższych informacji udziela przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Podbeskidzie Michał Niemczyk – tel. 668-377-063, mail: podbeskidzie@policja-solidarnosc.pl

Sekcja Informacji Związkowej NSZZ „S” Region Podbeskidzie