Solidarność Podbeskidzie Zmarł ks. prałat Jan Sopicki

Zmarł ks. prałat Jan Sopicki

Zmarł ks. prałat Jan Sopicki

Udostępnij na:

W środę 14 kwietnia 2021 r. zmarł ks. prałat Jan Sopicki, znany duszpasterz, wieloletni proboszcz bialskiej parafii Opatrzności Bożej, wieloletni przyjaciel podbeskidzkiej „Solidarności”. Przeżył 84 lata, z czego prawie 61 jako kapłan. Od 2011 roku przebywał w Domu Księży Emerytów.

Ksiądz prałat Jan Sopicki pracował w licznych parafiach: w Ciężkowicach koło Jaworzna, Kozach, Brzeszczach, Rabce, Oświęcimiu. W latach 1973-1992 był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach. W Bielsku-Białej najbardziej znany jest z posługi w parafii Opatrzności Bożej, której był proboszczem od 1992 do 2011 roku. Zastąpił tam zasłużonego ks. Józefa Sanaka, przejmując od Niego także kultywowanie patriotycznych tradycji tej parafii. W tym czasie (choć także zarówno wcześniej jak i później) z życzliwością i sercem współpracował z „Solidarnością” Regionu Podbeskidzie. W latach 70-tych i 80-tych za swą niezłomną patriotyczną postawę był pod stałą obserwacją służby bezpieczeństwa.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniach 18 i 19 kwietnia. Śp. ks. prałat Jan Sopicki zostanie pochowany na parafialnym cmentarzu w Białej.

 

Udostępnij na: