Solidarność Podbeskidzie Instalacja relikwii bł. Księdza Jerzego

Instalacja relikwii bł. Księdza Jerzego

Instalacja relikwii bł. Księdza Jerzego

Udostępnij na:

Staraniem Regionalnej Sekcji Metalowców NSZZ „Solidarność” przy wsparciu Zarządu Regionu Podbeskidzie i Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „S” oraz księdza prałata Krzysztofa Ryszki do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej sprowadzone zostały relikwie pierwszego stopnia błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki. Ich uroczyste wprowadzenie i instalacja odbyły się w sobotę, 28 stycznia.

Relikwie xJP (1)Na stronie internetowej parafii NSPJ ukazał się artykuł, poświęcony tej uroczystości. Czytamy w nim m.in.: „Kościół przy dworcu to kościół Solidarności, gdyż po wieloletnich bezowocnych staraniach w czasie wielkiego strajku na Podbeskidziu trwającym od 27 stycznia do 6 lutego 1981 roku władze wydały zgodę na jego budowę. Obecność relikwii kapelana Solidarności będzie duchowym dopełnieniem misji tego kościoła. Tu każdego 10 dnia miesiąca jest odprawiana Msza św. za Ojczyznę i poległych w katastrofie pod Smoleńskiem. Także w ostatni piątek miesiąca jest odprawiana Msza święta za Ojczyznę i Radio Maryja. W kościele tym dla upamiętnienia strajku były odprawiane Msze święte. W jednej z nich uczestniczył nawet były premier Jerzy Buzek.

Relikwie xJP (2)Instalacja relikwii męczennika nastąpiła podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 18.30, sobotę 28 stycznia. Warto podkreślić, że właśnie 28 stycznia 1982 roku ksiądz Popiełuszko rozpoczął celebrowanie Mszy za Ojczyznę, które gromadziły wielkie rzesze robotników i jednoczyły w walce o ich słuszne prawa. Relikwie zostały umieszczone w klęczniku naprzeciw tabernakulum, niedaleko ołtarza MB Częstochowskiej i obrazu błogosławionego ks. Jerzego, ufundowanego przez proszącego o anonimowość ofiarodawcę. Homilię podczas Mszy świętej wygłosił ksiądz profesor Tadeusz Borutka, jeden z najlepszych znawców Katolickiej Nauki Społecznej oraz teologii św. papieża Jana Pawła II. Obecność relikwii będzie mobilizowała do mądrego angażowania się z pozycji katolickiej nauki społecznej w proces naprawy Rzeczypospolitej. Będzie też zachęcała do modlitwy za Ojczyznę i Polaków, by byli wierni Bogu i ponad tysiącletniej kulturze chrześcijańskiej sprzymierzonej z wiarą i Bogiem. Do uczestnictwa zachęca się jak najszersze grono ludzi pracy, dla których Bóg i Ojczyzna są drogie”. /serce.katolik.bielsko.pl/

Zdjęcia: Stanisław Gdula

Udostępnij na: