„Przedsiębiorcom ‚opłaca się’ łamać prawo, tak długo, jak ich działalność oceniana jest jedynie przez pryzmat wykroczenia” – pisze szef „Solidarności” Piotr Duda do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Związkowcy mają dość obchodzenia prawa i chcą, aby złamanie zakazu handlu w niedziele było traktowane nie jako wykroczenie, a jako przestępstwo.

W piśmie, do którego dotarł money.pl, Piotr Duda zwrócił się do Zbigniewa Ziobry o przeprowadzenie czynności sprawdzających lub o wszczęcie postępowań karnych względem osób, które w uporczywy oraz złośliwy sposób powierzają pracownikom czynności związane z handlem w niedziele i święta.

Sklepy otwarte mimo zakazu. „Solidarność” mówi: dość

W świetle pozyskanych przez nas informacji, szereg firm i korporacji, w tym między innymi Intermarche oraz Carrefour Express, otwierają swoje placówki handlowe w niedziele i święta, twierdząc, że korzystają z wyłączenia od zakazu handlu – piszą związkowcy.

Rzeczywiście, nawet po zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu w niedziele niektóre sieci znalazły sposoby na obejście tego przepisu – są takie, które zdecydowały się na uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego lub planują działać jako placówka medyczna.

Związkowcy oraz część specjalistów z zakresu prawa karnego wskazują, że wspomniane przypadki nie spełniają warunków ustawy o zakazie handlu w niedziele i wyjątkach od tego zakazu. Co więcej – naruszenie przepisów przez niektóre sklepy można określić jako uporczywe. Dlatego też szef „Solidarności” chce zmiany przepisów, które bardziej dotkliwie karałyby placówki handlowe omijające zakaz handlu w niedziele.

Przestępstwo zamiast wykroczenia

Eksperci, na których powołują się związkowcy, wskazują, że obecnie, gdy przedsiębiorca łamie zakaz handlu w niedziele, to według prawa popełnia wykroczenie.

Co więcej, wymierzana wówczas kara grzywny jest na tyle niska, że uzyskany przez przedsiębiorców dochód z działalności handlowej w niedziele z nadwyżką ją rekompensuje. Kolokwialnie rzecz ujmując, przedsiębiorcom „opłaca się” łamać prawo – podaje Piotr Duda w piśmie do Zbigniewa Ziobry.

Po zmianie prawa, do czego chcą doprowadzić związkowcy, przedsiębiorcy będą narażać się na odpowiedzialność karną za przestępstwo. A podmiotem uprawnionym do prowadzenia postępowania w takim przypadku jest wyłącznie prokurator.

Według przewodniczącego Piotra Dudy, wykazanie kilku długotrwałych i powtarzalnych naruszeń powinno uzasadniać decyzję o zakwalifikowaniu ich jako jednego czynu zabronionego z art. 218a pkt 1 kodeksu karnego.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/zwiazkowcy-maja-dosc-pisza-do-ziobry-chca-by-omijanie-zakazu-handlu-bylo-przestepstwem-6817194246150976a.html

Translate »