Odzyskać niedzielę „Bożą i naszą”

 

O poparcie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zaapelował podczas corocznej Pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

 

– Niedziela to Dies Domini i Dies hominis – dzień Pana i dzień człowieka; dokładnie: dzień będący własnością człowieka. O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi. Bo niedziela nie jest luksusem, ekskluzywnym zbytkiem dla bogatych. Niedziela jest dla każdego; jest demokratyczna! A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość – powiedział abp. Wiktor Skworc, witając uczestniczki pielgrzymki.

 

Metropolita katowicki podkreślił, że obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele to legalna droga do odzyskania niedzieli; „Bożej i naszej”, sprzyjającej umocnieniu, a może niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Już kilka miesięcy temu inicjatywa Solidarności zyskała wsparcie polskiego episkopatu. Podczas czerwcowego zebrania plenarnego biskupi wyrazili nadzieję, że społeczeństwo przyjmie tę inicjatywę – bez względu na światopogląd – jako wartość religijną, kulturową i rodzinną.

 

W trakcie pielgrzymki prowadzona Solidarność przeprowadziła akcję zbierania podpisów pod projektem ograniczającym handel w niedziele. – Rozpoczynamy ostatni tydzień zbierania podpisów pod projektem. Zbiórka potrwa do końca sierpnia. W niedziele w Piekarach udało nam się zebrać kolejne kilka tysięcy podpisów poparcia. Goroąco apeluję do tych wszystkich, którzy zaangażowali się w akcję o to, aby nie czekać do ostatniej chwili i już teraz przesyłać listy z podpisami na adres Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków Handlu i Ubezpieczeń.

 

Jak co roku Pielgrzymka kobiet i dziewcząt zgromadziła do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy pątniczek. Na piekarskiej kalwarii odprawiona została uroczysta msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił abp Jan Graubner z Ołomuńca, metropolita Moraw. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Maryja Matką Miłosierdzia”.

Translate »