Michel Platini
Prezydent Europejskiej Federacji Piłkarskiej

Szanowny Panie Prezydencie

Kiedy 18 kwietnia 2007 roku wyciągał Pan kartkę z napisem „Poland Ukraine”, miliony Polaków poczuły radość i dumę. Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA dała naszemu krajowi szansę na modernizację, rozwój infrastruktury i skok cywilizacyjny. Dla Polaków decyzja ta oznaczała nie tylko okazję do goszczenia najlepszych piłkarskich drużyn Europy i ich kibiców oraz oglądania turnieju na najwyższym poziomie- Euro 2012 to również dowód zaufania do zdolności organizacyjnych, pracowitości i odpowiedzialności Polaków i polskich firm.

Wiele z tych firm aktywnie włączyło się w przygotowania do turnieju i wspieranie polskiego futbolu. Jedną z nich jest Jeronimo Martins Dystrybucja S.A., właściciel sklepów Biedronka. Z przykrością muszę Pana poinformować, że w naszym kraju sieć ta od dawna kojarzona jest z łamaniem praw pracowniczych i związkowych. Od kilku tygodni w sklepach Biedronka ma miejsce skandaliczny proceder nieprzedłużania pracownikom umów o pracę z powodu ich przynależności do NSZZ Solidarność – największego związku zawodowego, od lat upominającego się o godne traktowanie pracowników handlu. Pracę w ten sposób straciło już kilkadziesiąt osób. Byli dobrymi pracownikami, solidnie wywiązywali się ze swoich obowiązków, a ich jedyną „winą” było to, że skorzystali z konstytucyjnego prawa do działalności związkowej.

Takie skandaliczne praktyki kładą się cieniem nie tylko na naszej krajowej federacji piłkarskiej, której Biedronka jest oficjalnym sponsorem, ale i na całych przygotowaniach do Euro 2012. Podobna sytuacja nie mogłaby mieć miejsca w krajach o ugruntowanej demokracji. Dlatego informuję Pana o postępowaniu partnera Polskiego Związku Piłki Nożnej. Solidarność – organizacja, która doprowadziła do przemian w Środkowo-Wschodniej części Europy i dzięki której demokratyczna Polska może być gospodarzem turnieju w 2012 roku będzie prowadzić wszelkie dopuszczalne prawem działania, służące obronie naszych członków. Obawiamy się, że po części uderzą one w obraz przygotowań do Euro 2012. Dlatego apelujemy do Pana o zainteresowanie tematem i ewentualną interwencję.

Z poważaniem
Piotr Duda
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Do wiadomości:

  • Polski Związek Piłki Nożnej
  • Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz
  • Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek
  • Jeronimo Martins Dystrybucja SA Biedronka
  • media

***

O interwencję w sprawie zwalnianych za przynależność związkową pracowników Biedronki przewodniczący Piotr Duda zwrócił się do Michela Platiniego, prezydenta UEFA. Jak przekonuje w wysłanym dzisiaj apelu do Platiniego przewodniczący Solidarności, skandaliczne praktyki Jeronimo Martins Dystrybucja SA właściciela sklepów Biedronka, kładą się cieniem nie tylko na krajowej federacji piłkarskiej, ale także na całych przygotowaniach do Euro 2012.

„Solidarność – organizacja, która doprowadziła do przemian w Środkowo-Wschodniej części Europy i dzięki której demokratyczna Polska może być gospodarzem turnieju w 2012 roku będzie prowadzić wszelkie dopuszczalne prawem działania, służące obronie naszych członków. Obawiamy się, że po części uderzą one w obraz przygotowań do Euro 2012. Dlatego apelujemy do Pana o zainteresowanie tematem i ewentualną interwencję” – napisał w apelu Platiniego, Piotr Duda.

Jeronimo Martins Dystrybucja SA właściciel sklepów Biedronka jest jedną z firm, która włączyła się w przygotowania mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.-Euro 2012 poprzez sponsorowanie polskiej drużyny piłkarskiej. Jednocześnie jest to firma, w której od lat dochodzi do naruszeń praw pracowniczych. W ostatnim czasie Biedronka posunęła się do szantażowania pracowników poprzez namawianie ich do wypisywania się ze związku w zamian za przedłużenie umowy o pracę. Pracę w ten sposób straciło już kilkadziesiąt osób a ich jedyną winą było to, że skorzystali z prawa do zrzeszania się w związek zawodowy. Prawa, które w Polsce gwarantuje im Konstytucja.

Translate »