76 proc. Polaków jest zdania, że wprowadzenie ograniczeń w handlu w niedziele nie stanowiłoby dla nich problemu – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public dla Polskiego Radia 24.

Zaledwie 22 proc. respondentów stwierdziło, że zakaz handlu w super- i hipermarketach w niedziele byłoby dla nich problemem. 2 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. – To kolejne badanie, które pokazuje, że Polacy są zwolennikami ograniczenia handlu w niedziele. Natomiast nagłaśniane w mediach głosy sprzeciwu w tej kwestii pochodzą nie od obywateli, ale od potężnego lobby wielkich sieci handlowych – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

26 października sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wraz z poprawkami zaproponowanymi wcześniej przez sejmowa Podkomisję ds. Rynku Pracy. Zgodnie z naniesionymi poprawkami handel w niedziele miałby być ograniczony tylko w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, a nie we wszystkie niedziele, jak przewidywał obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad pół mln obywateli. W ocenie NSZZ Solidarność takie rozwiązanie całkowicie wypacza sens ustawy i jest nie do zaakceptowania. – Teraz ustawa wróci do Sejmu. Posłowie mają jeszcze czas na refleksję i liczymy, że ta refleksja nastąpi – zaznacza szef handlowej Solidarności.

Translate »