Związkowcy z NSZZ „Solidarność” informują, że skierowali pismo do Państwowej Inspekcji Pracy, w którym domagają się zintensyfikowania kontroli w sklepach pod kątem handlu w niedziele. To reakcja na doniesienia o planach Biedronki dotyczących wypożyczania książek. Podobny apel wystosował resort rodziny, któremu podlegają też kwestie pracownicze.

— Sieci handlowe znowu próbują omijać ustawę o niedzielnym handlu. Jeśli nie spotka się to ze zdecydowaną reakcją Państwowej Inspekcji Pracy, będzie to oznaczało, że żyjemy w państwie z dykty, w którym można bezkarnie łamać prawo i wyzyskiwać pracowników – mówi Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Jak czytamy, w wystąpieniu skierowanym do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko handlowa Solidarność zwróciła się o znaczące zwiększenie liczby kontroli sklepów w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni. Związkowcy zgłosili również postulat, aby kontrole w poszczególnych placówkach handlowych, które naruszają przepisy, były przeprowadzane wielokrotnie, w każdą kolejną niedzielę.

— Jednorazowe złamanie zapisów ustawy regulującej handel w niedziele stanowi wykroczenie. Jeżeli sytuacja się powtarza i prawo jest łamane w sposób uporczywy, mamy już do czynienia z przestępstwem, za które grożą znacznie bardziej dotkliwe kary finansowe, sięgające nawet 1 mln zł – tłumaczy Bujara. — Gdy kontrola jest jednorazowa, to właścicielowi sklepu po prostu opłaca się zapłacić 1-2 tys. zł kary i nadal łamać prawo – dodaje przewodniczący.

O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się też do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.

Apele Solidarności i resortu rodziny są reakcją na doniesienia o planach Biedronki, która — według wiedzy związkowców — planuje rozpocząć wypożyczanie książek, aby móc prowadzić handel w niedziele.

Źródło: Business Insider

Translate »