Autor: Urszula Wróbel
Z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Handlu z ramienia „Solidarności” rozmawia Urszula Wróbel
Z resortu kierowanego przez Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra rozwoju i pracy, padły publiczne zapewnienia o gotowości do rozmów z partiami opozycyjnymi na temat pomysłu powrotu do niedziel handlowych. Jak Pan ocenia takie deklaracje składane już na samym początku urzędowania?
– Dziwię się, że wicepremier mówi o gotowości rozmów w tym temacie, a jednocześnie milczy na temat gotowości rozmów ze strony związkową. My chętnie wzięlibyśmy udział w takiej dyskusji. Przysłuchuję się temu z niepokojem. Tym bardziej że dziś można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że niedziele niehandlowe obroniły się same.
Co to znaczy?
– To znaczy, że pomimo zamkniętych sklepów w niedziele nie odnotowano spadku sprzedaży detalicznej w Polsce. A przypomnę, że prognozy, sporządzane oczywiście przez przedsiębiorców, były takie, że sprzedaż z powodu zamknięcia sklepów w niedziele zdecydowanie spadnie. Okazało się, że te przewidywania się nie sprawdziły. Mało tego, Polacy przyzwyczaili się do wolnych niedziel, mimo ogromnego nacisku lobby wielkich zagranicznych sieci handlowych i ich sprzeciwu wobec tego pomysłu. Sprzedaż detaliczna w niedziele handlowe, podczas stopniowego wprowadzania dnia wolnego od handlu, była znikoma. A więc argument o utrzymaniu obrotu na oczekiwanym poziomie właśnie dzięki handlowej niedzieli uważam za nietrafiony.
Czy po tych deklaracjach Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na temat podjęcia dyskusji o przywróceniu niedziel handlowych nadal ma Pan kredyt zaufania do wicepremiera Jarosława Gowina?
– Mam nadzieję, że mimo wszystko nie będzie on ustępował temu lobbingowi kapitału zachodniego i nie będzie ustępował partiom opozycyjnym, bo one już nieraz pokazały, że reprezentują interesy nie pracowników, nie Polaków, tylko właśnie kapitału zagranicznego. Dzisiejsza opozycja żadnej ustawy propracowniczej nie poparła. Zawsze było odwrotnie – wspierali pomysły uderzające w polskich pracowników.

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/227711,niedziele-obronily-sie-same.html

Pin It on Pinterest

Share This