ODO. Jubilat, który szerzy profilaktykę i ratuje życie kobietom

Setki tysięcy wykonanych badań mammograficznych i udzielonych porad, ponad 1,5 tysiąca wykrytych nowotworów głównie piersi – to bilans 30-letniej działalności Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności. Kolejny jubileusz uczczony został wystawą okolicznościową i symbolicznym tortem.

Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności rozpoczął swoją działalność 27 czerwca 1992 roku. Pierwsza, tymczasowa jego siedziba znajdowała się w pomieszczeniach dzierżawionych od Szpitala Wojewódzkiego. W międzyczasie zakupiony i wyremontowany został budynek przy ulicy Andersa. 4 czerwca 1999 roku ośrodek przeniósł się i siedziba ODO znajduje się tam dzisiaj. Szefową ośrodka od początku jest Dorota Czudowska.

– Trudno w kilku słowach streścić 30 lat naszej pracy. Byliśmy pierwsi w 1992 roku. Była to pionierska praca, ale dzięki kontaktom z Centrum Onkologii w Warszawie mieliśmy możliwość szkolić się za granicą i później szkolić innych – opowiada Dorota Czudowka, szefowa Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej.

– Znana też jest nasza praca związana z wyjściem na zewnątrz, czyli szerzeniem profilaktyki zdrowotnej. To pogadanki, prelekcje, audycje radiowe i telewizyjne. Wszystko żeby zachęcać pacjentki do badań – dodaje Doktor Czudowska.

Działalność ośrodka to również organizacja konferencji naukowych, wykładów na temat profilaktyki chorób nowotworowych, wydawanie i kolportaż broszur oświatowych. W ośrodku mają swoją siedzibę Polskie Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA i legnickie Stowarzyszenie EUROPA DONNA. Efektem współpracy między nimi są doroczne Pikniki Onkologiczne, „Marsze ku Zdrowiu” oraz wiele innych inicjatyw na terenie całego powiatu. Ośrodek współpracuje z Międzynarodowym Centrum Badań Genetycznych w Szczecinie.

Działalność ośrodka wspiera Społeczna Fundacja Solidarności, która powstała w latach osiemdziesiątych minionego wieku. W 1987 roku kongres USA podarował NSZZ Solidarność 1 mln dolarów. Pieniądze zostały przeznaczone na fundusz społeczny utworzony na I Zjeździe Solidarności. Powołano wówczas grupę roboczą, która opracowała działania fundacji, której zadaniem było m. in. tworzenie niezależnych ośrodków w służbie zdrowia oraz wspieranie ich działalności. Z otrzymanych pieniędzy utworzono wówczas pięć ośrodków Były to ośrodki w w wielkich miastach Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Łodzi i w małej nieznanej Legnicy. Legnicki dzięki dobremu zarządzaniu działa prężnie i rozwija się.

W ciągu 30 lat odnotowano 98 611 zarejestrowanych pacjentów, którym udzielono 245117 porad lekarskich i 635 porad psychologicznych. Wykonano 212 471 badań mammograficznych, w tym 72 348 mammografii w ramach programu Profilaktyki Raka Piersi. W ODO wykonano też 255 550 badań USG i 18 372 cytologii. Co najważniejsze, wykryto 1529 nowotworów.

Dziś na Dolnym Śląsku wyleczalność nowotworu piersi sięga 80 procent. Potężny wkład w ten wynik ma legnicki Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej.

 
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com