Prezydent Andrzej Duda skieruje do TK w trybie kontroli następczej przepisy ws. RDS

Jak dowiedział się portal Tysol.pl, rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski osobiście zadzwonił do przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy, aby poinformować, że prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.

We wtorek późnym wieczorem ukazały się w Dzienniku Ustaw trzy ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19. Prace nad wszystkimi trzema ustawami zakończyły się w Sejmie we wtorek; jeszcze tego samego dnia podpisał je prezydent Andrzej Duda. 

W specustawie dot. walki z koronawirusem znalazły się jednak także przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm poprawkę odrzucił. Spotkało się to z bardzo ostrą krytyką przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy, który stwierdził, że „Solidarność takich rzeczy nie zapomina i będzie to miało swoje negatywne konsekwencje w przyszłości”. 

Czytaj więcej: Piotr Duda po decyzji Sejmu: „Solidarność” takich rzeczy nie zapomina. Konieczna reakcja Prezydenta

źródło: PAP/opracowanie własne

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com