Zmarł ksiądz prałat Władysław Jóźków

We wtorek 12 listopada odszedł ksiądz prałat Władysław Jóźków, wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy, wieloletni duszpasterz ludzi pracy i środowisk Sybiraków i Kresowian,  Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, Honorowy Obywatel Legnicy.

Ksiądz Władysław Jóźków urodził się 12 stycznia 1933 r. w Chorostkowie, woj. tarnopolskie (obecnie Ukraina). Był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1958 r.Od 1963 roku związany był z parafią Świętej Trójcy. Od 1976 roku był jej proboszczem. Ksiądz Jóźków znany był z zaangażowania w sprawy legnickich Sybiraków. Przez to środowisko został uznany za jego kapelana. W latach 80. przy parafii Św. Trójcy powstało i rozwinęło się Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Ksiądz Jóźków wspierał legnicką „Solidarność” w walce z ustrojem komunistycznym. Do historii przeszedł jako pierwszy, nieformalny jej duszpasterz. W 2007 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi Związku Sybiraków, w 2008 roku Medalem Pro Memoria. W marcu 2010 roku legnicka rada miejska uhonorowała kapłana zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Miasta Legnicy. W maju 2010 roku za zasługi dla związku uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Ksiądz Władysław Jóźków od 2004 był kapelanem honorowym Ojca świętego.

Zmarł 12 listopada o godzinie 6:00 przeżywszy 86 lat.

Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Władysława Jóźkowa rozpoczną się w czwartek o godzinie 18:00 eksportą w kościele pw. Św. Trójcy, gdzie po wystawieniu ciała do godziny 22:00 wierni modlić się będą w jego intencji.

W piątek 15 listopada, po porannej mszy do godziny 11:30 trwać będzie ciąg dalszy modlitewnego czuwania. O godzinie 11:30 rozpoczną się mowy pożegnalne. W samo południe rozpocznie się msza pogrzebowa, po której kondukt pogrzebowy przejdzie na cmentarz przy ul. Wrocławskiej gdzie odbędzie się pogrzeb prałata.

 
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com