Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej

Uroczystość udekorowania ponad 30 dawnych opozycjonistów Krzyżami Wolności i Solidarności. Wydarzenie będzie miało miejsce w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza (wejście od strony pomnika hr. Aleksandra Fredry, I piętro) we wtorek 15 września 2020 roku o godz. 12:00.

W imieniu Prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności wręczy Jan Baster, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Z Regionu Zagłębie Miedziowe odznaczenie otrzyma ksiądz Zbigniew Dołhań. 

Ksiądz Zbigniew Dołhań będąc wikariuszem w parafii pw. Św. Michała Archanioła w Polkowicach, odegrał istotną rolę w działalności podziemnych struktur „Solidarności". W dniach 14-17 grudnia 1981 r. aktywnie wspierał górników strajkujących w Zakładach Górniczych ,,Rudna”. Przebywał na terenie kopalni i przeprowadzał rozmowy z członkami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz z protestującą załogą. Następnie w ich imieniu podjął negocjacje z dowódcami Milicji i Wojska Polskiego. W latach 1981-1984 ks. Zbigniew Dołhań organizował pomoc dla osób represjonowanych i ich rodzin oraz udostępniał swoje mieszkanie działaczom podziemia na nielegalne spotkania.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. 
 
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com