Komisja Krajowa w sprawie zwolnienia Sławy Kolano

Stanowisko KK NSZZ „Solidarność” nr 3/18

ws. łamania praw pracowniczych i związkowych w podmiotach zarządzanych
przez spółki Centrum Dializa i AMG w Sosnowcu

Zwolnienie przewodniczącej Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi – Sławy Kolano, będącej pod szczególną ochroną – stanowi kolejne pogwałcenie elementarnych praw pracowniczych i związkowych w placówkach medycznych zarządzanych przez spółki Centrum Dializa i AMG Centrum Medyczne w Sosnowcu. Spółki te oprócz licznych placówek medycznych zarządzają m.in. szpitalami powiatowymi w Białogardzie, Pszczynie, Łasku, Opatowie, Rawie Mazowieckiej, Złotoryi i Rykach.

W tych placówkach oprócz niskich standardów obsługi medycznej od lat obserwowane są eskalujące działania wymierzone w legalnie działające organizacje związkowe. Potwierdzają to wyroki sądów, wyniki licznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, NFZ-tu oraz toczące się postępowania prokuratorskie.

Wobec skali łamania prawa przez Centrum Dializa, AMG i inne powiązane z nimi firmy Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zobowiązuje wszystkie struktury Związku do podjęcia wszelkich możliwych działań dla wyegzekwowania przestrzegania praw pracowniczych i związkowych w tych placówkach oraz udzielenia wszelkiego możliwego wsparcia dla szykanowanych liderów związkowych. Jednocześnie Komisja Krajowa wystąpi z wnioskami do NFZ, PIP i starostów dzierżawiących należące do powiatów szpitale o kompleksowe kontrole w celu wyegzekwowania obowiązującego w Polsce prawa.

Zabrze, 17 kwietnia 2018 r. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com