Jak dowiedział się portal dlahandlu.pl, poseł PiS Janusz Śniadek wystosował do prezesa UOKiK pismo w którym prosi o interwencję urzędu wobec planów Biedronki. Chodzi o otwieranie sklepów w niedziele.

Według pracowników sieci Biedronka, sklepy miały być otwarte w niedzielę, 7 sierpnia, jako wypożyczalnie książek. Sieć jednak nie otworzyła swoich sklepów.

Niedzielny handel czynem nieuczciwej konkurencji?

Poseł PiS Janusz Śniadek, który pilotował prace w Sejmie nad ustawą o niedzielnym handlu, wystosował do prezesa UOKIKu pismo ws. nieuczciwej konkurencji przez obchodzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Pismo wysłano z datą 6 sierpnia 2022 r.

W piśmie czytamy m.in. : „Z informacji jakie dotarły do mnie od Członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” pracujących w handlu, potwierdzane przez liczne pojawiające się w ostatnich dniach doniesienia medialne, wynika, że największa sieć handlu detalicznego w Polsce – Biedronka – zamierza w najbliższą niedzielę (7 sierpnia) masowo otworzyć swoje sklepy. Pretekstem do oczywistego naruszenia ustawy ma być nadanie jej sklepom pozornego statusu punktów aptecznych, czy też czytelniczych, obecnie naprędce organizowanych z wyłącznym celem obchodzenia obowiązującego prawa. ”

Jak podaje poseł jest to sytuacja nie do przyjęcia z szeregu powodów:

1. Pogwałcenie równości podmiotów gospodarczych wobec prawa.
2. Bezkarność takich poczynań może skłaniać inne sieci handlowe do stosowania analogicznego oszustwa.
3. Otwarcie sieci dużych sklepów w niedziele oznacza utratę należnego zatrudnionym tam pracownikom jednego dnia dla rodziny.
4. Naruszenie zasad prawa UE.

„W konsekwencji w mojej ocenie sprawa ta narusza fundamenty Państwa i jego skuteczność w regulowaniu stosunków społecznych dla dobra Obywateli” – podsumowuje poseł.

Poseł prosi UOKIK o przeciwdziałanie takim praktykom.

Źródło: dlahandlu.pl
IMG Str1IMG_Str2-1tr1

Translate »