Główny Inspektor Pracy (GIP) Bożena Borys-Szopa apeluje o respektowanie przepisów prawa pracy w placówkach handlowych, w tym w super- i hipermarketach w okresie przedświątecznym oraz o zgłaszanie przez pracowników wszelkich naruszeń prawa w ich miejscu zatrudnienia.

W apelu GIP podkreślił, że w przedświątecznym „gorącym” dla handlu okresie dochodzi do nasilenia „karygodnych praktyk takich jak nierzetelne rozliczanie czasu pracy, łamanie przepisów bhp, zmuszanie do pracy ponad siły oraz narażanie pracowników na utratę zdrowia i życia”.

Dodała, że potwierdziły to kontrole przeprowadzone przed ostatnimi Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

GIP zapowiada, że przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, inspektorzy pracy na terenie całego kraju przeprowadzą wzmożone kontrole placówek handlowych, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości – zastosują środki przewidziane prawem, w tym kary grzywny.
Przedmiotem szczególnego zainteresowania inspekcji będzie przestrzeganie przepisów o czasie pracy oraz bezpieczeństwo i higiena pracy – dodała.

„Nie ulega wątpliwości fakt, że przepisy prawa pracy muszą być przestrzegane w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności, nawet takie jak świąteczna atmosfera towarzysząca zakupom przedświątecznym. Zaś związany ze Świętami nastrój wzajemnej życzliwości, powinien skłonić pracodawców przede wszystkim do większej troski o swoich pracowników, by prawo zysku nie wypierało prawa pracy” – czytamy w apelu GIP.

Translate »