4 marca 2012 r. związkowcy z handlowej Solidarności rozdali 20 tys. ulotek promujących idee ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy w handlu. Akcja została przeprowadzona przed centrami handlowymi m.in w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowie, Lubinie, Głogowie i Gdańsku.

– Ludzie reagowali bardzo pozytywnie. Chętnie brali od nas ulotki i mówili, że rozumieją nasze postulaty. Podkreślali, że teraz co prawda robią zakupy w niedziele, ale tylko dlatego, że sklepy są otwarte. Gdyby były zamknięte po prostu chodziliby do sklepów w inne dni – relacjonuje Przemysław Kowalski, przewodniczący Solidarności w Jysk, uczestnik niedzielnej kampanii przed Silesia City Center.

– Co warto podkreślić, ludzie nie tylko brali od nas ulotki, ale także uważnie je czytali. Byłem naprawdę zaskoczony tak dobrym przyjęciem naszej kampanii. Na palcach jednej ręki można policzyć przypadki, gdzie ludzie nie chcieli wziąć ulotki lub od razu wrzucali ją do kosza Wyraźnie widać, że zdanie opinii społecznej zmienia się w kwestii wolnych niedziel w handlu. W sondzie zorganizowanej przez jeden z największych polskich portali internetowych, w której udział wzięło blisko 30 tys. osób, 70 proc. ankietowanych opowiedziało się za tym, że w niedzielę sklepy powinny być zamknięte – podkreśla Alfred Bujara przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Z szacunków handlowej Solidarności wynika, że w każdą niedzielę w handlu pracuje ok. 250 tys. osób. W większości są to kobiety. „S” od lat prowadzi kampanie promujące ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy.

Tegoroczna akcja była częścią ogólnoeuropejskiej kampanii Europejskiego Przymierza na Rzecz Wolnej Niedzieli, stowarzyszenia zrzeszającego związki zawodowe oraz organizacje pozarządowe z całego kontynentu, którego KSBHiU jest członkiem-współzałożycielem.  – W innych europejskich krajach także rozdawano ulotki. Zostały również przeprowadzone regionalne demonstracje, organizowano konferencje prasowe i spotkania z politykami. Mamy nadzieję, że i polscy politycy, którzy tak chętnie odwołują się do wartości chrześcijańskich i podkreślają, jak ważną instytucją jest rodzina, wreszcie zainteresują się tym problemem i umożliwią pracownikom handlu spędzanie niedziel z rodziną a nie w pracy  – zaznacza Alfred Bujara.

Chcemy również dotrzeć do polityków i przekonać ich do wprowadzenia ustawowego zakazu pracy w sektorze handlu w tym dniu – mówi przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”, organizator akcji w Lubiniu, Głogowie i Jaworze.

 

 

Translate »