Dziś w Warszawie handlowa Solidarność zorganizowała dwie akcje protestacyjne przed hipermarketem Auchan oraz przed siedzibą Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.

Pierwsza pikieta odbyła się w samo południe przed Auchan w Warszawie, kolejna o 13.30 przed siedzibą Biura Głównego Jeronimo Martins Polska.

Związkowcy z sieci Auchan wręczyli pracodawcy petycję, w której opisali swoje żądania. W ramach akcji happeningowej wręczono na ręce zarządu choinkę, na której zawieszono m.in szkielety z ryb. Jak tłumaczy Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności, chodziło o to, żeby pokazać, że pracowników „tylko na tyle stać na święta”.

Ważnym postulatem pikietujących było skrócenie czasu pracy w Wigilię.

– Auchan jako jedyna spośród dużych sieci handlowych działających w Polsce, w Wigilię Bożego Narodzenia będzie pracować aż do godziny 15.00. Trzeba pamiętać, że po zamknięciu sklepu pracownicy muszą jeszcze posprzątać, uzupełnić towar na półkach i w chłodniach oraz wykonać wiele innych czynności.  To oznacza, że do wigilijnej wieczerzy z rodzinami zasiądą dopiero późnym wieczorem  – mówi Alfred Bujara.

Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „Solidarność” od wielu lat w okresie przedświątecznym prowadzi kampanie „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”,  której celem jest skłonienie pracodawców z branży handlowej do skrócenia godzin pracy w Wigilię.

– Nasza akcja przyniosła wymierne efekty. W tym roku w Wigilię niemal wszystkie dyskonty, a także super- i hipermarkety będą otwarte maksymalnie do 14.00, choć jeszcze kilka lat temu normą było, że w tym dniu były czynne nawet do późnych godzin popołudniowych. Niechlubnym wyjątkiem jest tylko Auchan – podkreśla Bujara. Ponadto pracownicy real Polska, którzy zostali przejęci przez firmę Auchan Polska chcą zwrócić uwagę na pogorszenie warunków pracy i płacy, oraz nadmierne obciążenie pracą.

Kolejna pikieta odbyła się pod siedzibą Biedronki. Jej powodem są pogarszające się warunki pracy w dyskontach Biedronki oraz unikanie przez pracodawcę dialogu ze stroną społeczną.

Tu również pracownicy wręczyli pracodawcy petycję. Żądają m.in. negocjacji podwyżek wynagrodzeń na rok 2016, negocjację zmiany regulaminu wynagradzania, zwiększenie zatrudnienia w sklepach  Biedronka i Centrach Dystrybucji, poszanowania prawa pracowników do zrzeszania się i podpisanie porozumienia o współpracy.

– Biedronka jest największym pracodawcą z branży handlowej w naszym kraju, który co roku osiąga w Polsce gigantyczne zyski. Niestety od dłuższego czasu zarząd JMP unika dialogu z własnymi pracownikami, który ten zysk wypracowują. Odmawia negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń oraz utrudnia działalność związkową  – mówi przewodniczący Organizacji Zakładowej JMP”S”.

Petycja do prezesa Auchan, którą wręczono odczas pikiety TUTAJ.

Petycja do zarządu Jeronimo Martins, którą wręczono podczas pikiety TUTAJ.

źródło : http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/branze/item/12242-pikieta-pod-auchan

fot. Paweł Ratajczak

Translate »