Ingres nowego biskupa diecezji legnickiej

Przy udziale około 200 księży, 20 biskupów, setek wiernych, władz wojewódzkich i samorządowych odbył się ingres nowego biskupa diecezji legnickiej, ks. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Biskup Zbigniew Kiernikowski był do tej pory ordynariuszem Diecezji Siedleckiej. Zgodnie z wolą papieża Franciszka 68-letni ksiądz został biskupem diecezji legnickiej, po odejściu na emeryturę biskupa Stefana Cichego.

W procesji z Kościoła św. Jana do legnickiej katedry wzięło udział 20 biskupów z Polski, Czech, Niemiec, m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Celestino Migliore i Metropolita Wrocławski Abp Józef Kupny, kardynał Henryka Gulbinowicz.

Było także około 200 kapłanów z diecezji legnickiej i siedleckiej,  przedstawiciel kościoła grekokatolickiego, Włodzimierz Juszczak , biskup ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i przedstawiciele kościoła ewangelicko augsburskiego, których reprezentował ksiądz Ryszard Bogusz, biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Po dotarciu do Katedry pw. św. Piotra i Pawła nastąpiło odczytanie papieskiej bulli o nominacji księdza Zbigniewa Kiernikowskiego na biskupa diecezji legnickiej.

Nowy biskup wyraził radość, że jest w mieście pięknym, zabytkowym, zwracał też uwagę na trudną historię Legnicy.

– Jako nowemu biskupowi diecezji legnickiej zależy mi na jednym – by nieść orędzie zbawienia, to znaczy nadzieję płynącą z Ewangelii, inaczej mówiąc nadzieję życia. Takiego życia, które ma w sobie moc przechodzenia przez to wszystko, czym jest śmierć, niepowodzenie, upokorzenie i ludzkie nieszczęścia – zapowiadał ks. Kiernikowski.

Najważniejszym momentem sobotnich uroczystości było przekazanie biskupowi zabytkowego pastorału, który jest symbolem władzy nad diecezją.

Po mszy księża i wierni zostali zaproszeni na poczęstunek do ogrodów klasztoru świętego Jana, które zgromadziły ponad tysiąc osób.

Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”  reprezentowali Bogdan Orłowski przewodniczący ZR ZM NSZZ „Solidarność” oraz Józef Czyczerski przewodniczący SKGRM NSZZ „Solidarność”.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com