Kosztowne obowiązki domowe

Ponad 720 mld zł, czyli aż 44 proc. PKB jest warta praca Polaków w domu, szacuje GUS. Zalicza się do niej m.in. opieka nad dziećmi, gotowanie i sprzątanie, podaje „Rzeczpospolita”.

Według wyliczeń GUS, miesięczna wartość pracy domowej, którą wykonuje kobieta wynosi 2221 zł. Prace domowe mężczyzny, według obliczeń, warte są 1292 zł.

Kobiety trzy razy więcej czasu poświęcają na gotowanie, sprzątanie, czy zmywanie naczyń i dwa razy więcej na opiekę nad dziećmi niż partnerzy. Jak podaje „Rz”, kobieca opieka nad dzieckiem warta jest 678 zł miesięcznie, gotowanie 450 zł, a zakupy 193 zł.  Mężczyźni przodują za to w obowiązkach związanych z utrzymaniem mieszkania tj. sprzątanie, remonty, odśnieżanie.

Badania dotyczące wyceny pracy domowej GUS przeprowadza średnio raz na dziesięć lat. W porównaniu z poprzednią edycją wycena obowiązków jest średnio wyższa o ok. 65 proc. Najbardziej wzrosła wartość opieki nad dziećmi. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ogólnie więcej czasu poświęcamy dzieciom. W przypadku pracy mężczyzn najbardziej wzrosła wartość prac związanych z wyżywieniem (aż o 68 proc., a przez kobiety o 49 proc.). Eksperci GUS podkreślają, że świadczyć to może o bardziej intensywnym wchodzeniu mężczyzn w obszar związany z przygotowywaniem posiłków.

aja KK NSZZ „S”

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com