Pielgrzymka Ludzi Pracy

„My chcemy Boga!” – to hasło 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy, która trwała na Jasnej Górze (15-16 września). Doroczna modlitwa „Solidarności” w intencji Ojczyzny i Ludzi Pracy tradycyjnie przypada na trzecią sobotę i niedzielę września. Na Mszę św. przybyło 20 tysięcy pielgrzymów z Solidarności. 

Region Zagłębie Miedziowe reprezentowała grupa ponad 300 związkowców (m.in. z ZG Rudna, ZG Polkowice Sieroszowice, ZG Lubin, PeBeKa, ZGM Legnica, HM Legnica, HM Głogów, Energetyka Lubin, WPEC Legnica, Chrobry Głogów, Tauron, Pol-Miedź Trans, MPK Legnica, Oświata Głogów i Legnica, PKP Cargo, organizacji z Jawora oraz Regionu Zagłębie Miedizowe)).

W tym roku pielgrzymka jest podziękowaniem w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski i przypomnieniem, że o niepodległość wyraźnie i skutecznie upomnieli się w sierpniu 1980r. właśnie ludzie świata pracy. 

Przed Mszą św. głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ ‘Solidarność’: „’My chcemy Boga!’ – tym pięknym zawołaniem spotykamy się tutaj, u stóp Jasnogórskiej Pani po raz 36., bo Pielgrzymka Ludzi Pracy to wyjątkowe spotkanie, wyjątkowe dlatego, że to wielkie dzieło naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także Jego testament. Dlatego nieprzerwanie od 1982 r. przybywamy tutaj, na Jasną Górę, aby zawierzyć ludzi pracy Matce Bożej Częstochowskiej”. 

„Ta pielgrzymka ma wymiar szczególny, bo dzisiaj nie dzielimy się na górników, hutników, lekarzy, stoczniowców, dzisiaj jesteśmy wielką ‘Solidarnością’ ludzi pracy. I to było marzenie, i życzenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Każdy z nas przybył dzisiaj ze swoją prywatną intencją, którą ma głęboko w sercu, ale jako ludzie ‘Solidarności’, ludzie pracy przybyliśmy przede wszystkim podziękować u stóp Jasnogórskiej Pani za bezpieczeństwo i błogosławieństwo, które nam udzielała przez cały rok, za tą siłę, którą nam Jasnogórska Pani dawała w rozmowach z rządem o bardzo ważnych sprawach dla nas, dla ludzi pracy. Ale ta pielgrzymka ma jeszcze dwa dla nas ważne wymiary, bo przecież w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą ukochaną Ojczyznę i doskonale o tym wiemy, że wielki wkład w wolną Polskę mają ludzie pracy, bo to przecież w 1980 i 1988 r. dopełnili ludzie pracy to, że żyjemy dziś w wolnym i demokratycznym kraju. Jest za co dziękować! – wołała Piotr Duda – Ale to także drugi bardzo ważny wymiar dla nas, długo czekaliśmy na to, żeby z tego miejsca, ze wzgórza Jasnogórskiej Pani powiedzieć głośno: dziś mamy niehandlową niedzielę, niedzielę dla Boga i naszą. Tak długo czekaliśmy, modliliśmy się i to zostało wysłuchane przez Jasnogórską Panią, że dzisiaj możemy się cieszyć z wolnej niedzieli, niedzieli dla Boga i rodziny, ale przed nami kolejne wyzwania, z którymi Związek Zawodowy ‘Solidarność’ się zmierzy”. 

„2 czerwca 1979 r. podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski i po jego słynnych słowach na Placu Zwycięstwa, wierni odśpiewali ‘My chcemy Boga’. My dzisiaj też, jako ludzie ‘Solidarności’, tutaj na wzgórzu jasnogórskim, w trudnych momentach naszej Ojczyzny, gdzie są ataki na Kościół katolicki, są ataki na wartości takie jak rodzina, musimy z tego wzgórza głośno powiedzieć ‘My chcemy Boga, my poddani’. Szczęść Boże Polsce, szczęść Boże ‘Solidarności’” – zakończył Piotr Duda. 

Źródło: http://www.jasnagora.com/ Fot: Andrzej Kucharski, Jarosław Ratke

 

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com