Rocznice w Parszowicach i Warszawie

19 października mija 30 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Delegacje z Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” uczestniczyć będą w uroczystościach w Warszawie oraz Parszowicach.

Relikwie bł. ks. Jerzego PopiełuszkiW Warszawie blisko 50 osób z Regionu uczestniczyć będzie we Mszy świętej rocznicowej na warszawskim Żoliborzu. W delegacji uczestniczyć będzie przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” Bogdan Orłowski wraz z pocztem sztandarowym Regionu oraz sztandarem Energetyki Lubin..

Natomiast w Parszowicach uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się 19 października o godz. 14.00 w kościele p. w. Św. Rodziny. Będzie to uroczystość religijno-patriotyczna ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w 30 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W uroczystościach tych będzie uczestniczyć także kilkadziesiąt osób z Regionu wraz z 5 sztandarami związkowymi.

Uczestnicy uroczystości będą mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą życiu Księdza Jerzego, wziąć udział w uroczystej Mszy św., ucałować relikwie oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu chóru z Lubina. Na uczestników uroczystości czekają także inne atrakcje, m. in. pamiątka z uroczystości, poczęstunek, wspólne zdjęcie oraz mecz siatkówki.

W tym roku już po raz dziewiąty wierni zgromadzą się, aby uczcić pamięć błogosławionego. Każdego roku liturgii przewodniczy inny prezbiter, jednak zawsze jest to osoba, której ścieżka życia skrzyżowała się z Błogosławionym ks. Jerzym. Dzięki temu uczestnicy poznają kolejne, nieznane wcześniej wspomnienia z osobistych spotkań z bł. Jerzym. Warto wspomnieć, że w Parszowicach żyją do dziś osoby, które osobiście znały i gościły w swoim domu bł. Jerzego.

Błogosławiony ks. Jerzy przyciąga wielu ludzi, od ubiegłego roku zrodziła się nowa tradycja, w dniu jego wspomnienia do kościoła w Parszowicach przybywa z Lubina pieszo i na rowerach grupa ze Stowarzyszenia „Wędrowiec”. W tym roku, jeśli pozwoli pogoda, na parafialnym boisku na zakończenie uroczystości, zostanie rozegrany mecz piłki siatkowej mieszkańców wioski z gośćmi przybyłymi na uroczystość. To nowy pomysł na uczczenie pamięci ks. Jerzego, którego ślady obecności są w Parszowicach bardzo namacalne.

28 maja 1972 bł. Ks. Jerzy przyjął święcenia z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Archikatedrze św. Jana w Warszawie, a już 4 czerwca 1972 roku w kościele w Parszowicach razem ze swoim kolegą ks. Bogdanem Liniewskim odprawili jedną z pierwszych Mszy Św. tuż po święceniach. O tym fakcie przypominają pamiątkowe tablice w kościele.

Od 2005 roku w tym właśnie miejscu gromadzą się licznie wierni, członkowie Solidarności Zagłębia Miedziowego oraz przedstawiciele wielu środowisk ludzi pracy, by upraszać wstawiennictwo Ks. Jerzego – patrona ludzi pracy, a od tego roku oficjalnego patrona „Solidarności”.

15 października 2010 roku dzięki staraniom ówczesnego proboszcza parafii ks. Waldemara Wesołowskiego kościół w Parszowicach otrzymał na własność relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
http://www.diecezja.legnica.pl/

Msza w Parszowicach

 

Msza prymicyjna bł ks. Jerzego Popiełuszki Msza prymicyjna bł ks Jerzego Popiełuszki (5) Msza prymicyjna bł ks Jerzego Popiełuszki (4) Msza prymicyjna bł ks Jerzego Popiełuszki (2)

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com