Co trzeba wiedzieć przed obchodami zbrodni?

Wielkimi krokami zbliżają się czwartkowe obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Dla osób, które chcą wziąć aktywny udział w tych uroczystościach, urząd miejski przygotował szczegółową rozpiskę z wytycznymi i zasadami. Ze względu na obecność głowy państwa, tego dnia obowiązywać będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Obchody wspólnie organizują prezydent Lubina Robert Raczyński, starosta Adam Myrda oraz NSZZ „Solidarność”. W uroczystościach weźmie też udział prezydent RP Andrzej Duda, który tego dnia przyjedzie do Lubina.

– W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystościach, jednak z uwagi na związane z tym środki bezpieczeństwa, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami – podkreśla Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Na początek o godzinie 11 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odbędzie się msza w intencji pomordowanych. Osoby, które mają wejściówkę na sektor A, będą wchodzić do kościoła głównym wejściem od ulicy Kołłątaja od godziny 9.50 do 10.30. Należy pamiętać żeby zabrać dokument tożsamości, z drugiej strony nie wolno wnosić ostrych przedmiotów i szklanych butelek. Przed mszą trwać będzie koncert Chóru i Orkiestry Górniczej.

– Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w kościele, dla osób z wejściówkami na sektor B oraz wszystkich mieszkańców Lubina, przygotowaliśmy od strony parku Kopernika ekran z nagłośnieniem, na którym transmitowana będzie msza święta – tłumaczy rzecznik prezydenta.

Po mszy odbędzie się przemarsz pod pomnik Solidarności, gdzie o godzinie 13 nastąpi część oficjalna.Po południu rozpocznie się część mniej oficjalna. O godzinie 15.30 pod halą Regionalnego Centrum Sportowego zaplanowano Festyn Rodziny. Wstęp jest wolny dla wszystkich mieszkańców. Na scenie wystąpią m.in. wystąpią tu: lokalni artyści, a także finaliści „The voice of Poland”, czyli Asteya Dec i Kuba Foltak, oraz Agata Wyszyńska, zwyciężczyni programu „Szansa na sukces”. Będzie można też posłuchać i zobaczyć grupę Arka Noego. Zaplanowano również wiele atrakcji dla dzieci. Będą między innymi konkursy, zabawy, bezpłatne dmuchańce i eurobungee.

Wieczorem zaś, od godziny 20 koncerty dla starszej widowni. W hali zagrają: Krzysztof i Piotr Cugowscy, Kasia Kowalska, Anna Karwan oraz Orkiestra Dziubek Band. Wstęp na koncert jest bezpłatny, podobnie zresztą jak na wszystkie wydarzenia związane z rocznicą.

Obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej zakończą się około godziny 22.30 widowiskiem laserowym.

Wszelkich informacji w sprawie obchodów udziela sekretariat prezydenta miasta Lubina tel. 76 74 68 101.

www.lubin.pl

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com