Tłum wiernych pożegnał biskupa Tadeusza Rybaka

Ponad tysiąc osób wzięło udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych Tadeusza Rybaka. Pierwszy w historii biskup legnicki został pochowany w katedralnej krypcie.
 
Ceremonia rozpoczęła się już w piątkowy wieczór, kiedy to w kościele św. Jana Chrzciciela wystawiona została trumna z ciałem Tadeusza Rybaka, a następnie odprawiono mszę w jego intencji. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.W sobotę z kościoła św. Jana Chrzciciela do katedry przeszedł żałobny kondukt. W najważniejszej świątyni legnickiej diecezji mszę odprawił metropolita wrocławski, arcybiskupa Józef Kupny. Trumna z ciałem Tadeusza Rybaka została złożona w katedralnej krypcie.W pogrzebie udział wzięło ponad 20 biskupów. W tym były prymas Polski Henryk Muszyński, były metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz oraz dwóch byłych biskupów pomocniczych Rybaka – Adam Dyczkowski i Stefan Regmunt.W imieniu mieszkańców Legnicy Rybaka żegnał w specjalnym przemówieniu prezydent Tadeusz Krzakowski. W imieniu wiernych były wiceprezydent miasta Ryszard Jaśkowski.

Nad trumną przemawiali też biskup Kiernikowski oraz proboszcz katedralnej parafii ksiądz Robert Kristman.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło wielu związkowców z Solidarności z Bogdanem Orłowskim przewodniczącym ZR ZM NSZZ „Solidarność” wraz z pocztem sztandarowym Regionu oraz ZG Lubin.

Tadeusz Rybak był pierwszym biskupem legnickim. Na czele diecezji stał od jej utworzenia w 1992 roku. Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Były hierarcha zmarł we wtorek. Miał 88 lat.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com