4 października pierwsze czytanie o ograniczeniu handlu w niedzielę

– Trzeba cywilizować rynek pracy w Polsce, a ograniczenie handlu w niedzielę to tylko jeden z potrzebnych kroków. Mamy nieefektywną i szkodliwą pod wieloma względami kulturę organizacyjną, korporacyjną i kulturę pracy – mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się 4 października.

Według Komody, eksperta z portalu Rynekpracy.org, złożony w Sejmie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę stara się równoważyć interesy pracowników z interesami konsumentów, bo zawiera wyłączenia, np. dla stacji benzynowych i sklepów przy nich działających (do 80 mkw.), piekarni, kwiaciarni albo jeżeli za ladą stanie właściciel małego sklepu. Przewiduje także dopuszczenie handlu w niektóre niedziele, w tym poprzedzające święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. (Wszystko o projekcie ustawy TUTAJ)

Polscy szefowie traktują swoich pracowników „jak parobków na folwarku”, płacąc minimalne stawki, zmuszając do pracy po godzinach w dni wolne czy stosując mobbing. Z kolei pracownik w takich warunkach często nie daje z siebie wszystkiego, niepilnowany „obija się”, marnuje zasoby firmy, nie chce też rozwijać się i „kombinuje”. – Zakaz pracy w niedzielę jest wprawdzie małym krokiem na drodze cywilizowania rynku pracy, ale każdy krok w stronę normalności, którą znamy z Europy Zachodniej, gdzie w niedzielę w większości państw nie pracuje się wcale lub tylko w ograniczonym stopniu, może przybliżać nas do przełamania tego folwarcznego przekleństwa – wyjaśnia specjalista.

Reformę poprawiającą sytuację pracowników warto przyjąć, nawet jeśli może się to wiązać z pewnymi kosztami. – Trzeba się liczyć z utratą pewnej liczby miejsc pracy. Przynajmniej na początku pracę może stracić część sprzedawców, choć na pewno nie co siódmy, jak straszą niektórzy. Zdaniem eksperta szacunki sieci handlowych, które spodziewają się ubytku ok. 40-50 tys. miejsc pracy są zawyżone. Zatrudnienie w handlu wzrośnie z czasem i dobije blisko poziomu sprzed zmiany.

Po wprowadzeniu ograniczenia handlu znacznie wzrośnie zainteresowanie innymi formami spędzania czasu niż wizyty w sklepach wielkopowierzchniowych, więc to, co stracą handlowcy, mogą odzyskać kina czy restauracje – dodaje ekspert.

Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w Sejmie 4 października.

hd KK NSZZ „S”

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com