VII edycja projektu IPN „Kamienie Pamięci”. Wśród finalistów uczniowie Gimnazjum nr 1 w Głogowie.

20 maja we Wrocławiu odbył się finał VII edycji projektu IPN „Kamienie Pamięci”. Tegoroczna edycja projektu nosiła tytuł …za to, że byli Polakami… mottem łaciński cytat „Cum tacent, clamant”- „Milcząc wołają”.

Zadaniem uczestników projektu było odnalezienie postaci, która za działalność, postawę i walkę o wyznawane wartości została przez totalitarny reżim pozbawiona życia oraz, której szczątki pochowano a właściwie ukryto w nieznanym miejscu i która zasługuje na zapisanie w zbiorowej pamięci. Na finał do Wrocławia przyjechało ponad 60 grup projektowych z całej Polski. Byli to studenci, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych.

Uczestnicy projektu przedstawili zarówno postacie bohaterów znanych, takich ja Rotmistrz Witold Pilecki czy Inka, ale również lokalnych bohaterów często zapomnianych. Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Głogowie przedstawili biogram Jana Stefki pseudonim „Mściciel”, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i zastępcy majora „Ognia”. Jan Stefko został zamordowany jesienią 1946 roku przez agentkę Służby Bezpieczeństwa. Obecnie w Głogowie mieszka wnuk Jana Stefki, prawnuczka jest uczennicą naszego gimnazjum. Partnerem projektu jest Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Reprezentanci grup projektowych podczas finału we Wrocławiu oddali cześć pomordowanym zapalając znicze pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Wśród gości finału VII edycji projektu byli między innymi prezes Światowej Organizacji Żołnierzy Armii Krajowej oddział Wrocław pan Ryszard Filipowicz, oraz niezłomny poszukiwacz miejsc ukrycia szczątków ofiar totalitaryzmu komunistycznego profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Każdy zespół projektowy otrzymał pamiątkowy „kamień pamięci”, który symbolizuje pamięć nas wszystkich o poległym bohaterze. IPN przyznał również „kamień pamięci” Regionowi Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” za partnerstwo w projekcie i zaangażowanie we wspieraniu patriotycznych przedsięwzięć podejmowanych przez młodzież Gimnazjum nr 1 w Głogowie w obecnej i poprzedniej edycji projektu.

Osoby biorące udział w projekcie podkreślały, że ich praca to nie tylko odkrywanie historii często nieznanej i zapomnianej, lecz to również spłacanie długu wobec tych, którzy ginęli za wolną Polskę. Mottem jednej z prac projektowych było „Polska się jeszcze o was upomni”.   To właśnie się wydarzyło 20 maja 2016 roku we Wrocławiu.

Jolanta Peciak nauczycielka historii w Gimnazjum nr 1 w Głogowie.

kamienie IPN 1 kamienie IPN 2 kamienie IPN 3 kamienie IPN 4

 

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com