Stanowisko KK nr 5/23 ws. sytuacji w IKEA Industry Oddział w Lubawie

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw i oburzenie wobec łamania praw pracowniczych obowiązujących w Polsce i lekceważącego stosunku do legalnie działających na terenie naszego kraju związków zawodowych. Sytuacja taka ma obecnie miejsce w należących do Koncernu IKEA zakładach meblarskich IKEA Industry Poland sp. z o.o. Oddział w Lubawie (Region Warmińsko-Mazurski).

Pracodawca, zwalniając niezgodnie z prawem Przewodniczącego liczącej obecnie ponad pół tysiąca członków Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, kwestionuje nie tylko wynik przeprowadzonych zgodnie z Ordynacją wyborczą NSZZ „Solidarność” wyborów władz zakładowych NSZZ „Solidarność” na nową kadencję, ale również sam fakt przynależności wybranej osoby do Związku.

Takie z gruntu naganne działanie ma miejsce mimo wykazywanej przez Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” oraz struktury branżowe dobrej woli i mimo potwierdzania stanu faktycznego funkcjonowania Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” żąda przestrzegania praw pracowniczych i związkowych obowiązujących w naszym kraju, a ich łamanie będzie skutkowało z naszej strony zdecydowanymi działaniami na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Kwestionowanie prawa do samodzielnego i niezależnego określania swoich przedstawicieli przez reprezentację pracowniczą do kontaktów z Pracodawcą nie będzie przez nasz Związek tolerowane.