Obchody 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej z udziałem władz państwowych

To był niezwykle przejmujący i pełen zadumy dzień dla mieszkańców Lubina. W 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, mieszkańcy miasta spotkali się na błoniach, by wspólnie uczcić ofiary sierpnia’82 roku. W uroczystych obchodach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

Od samego rana na błoniach trwały ostatnie przygotowania do przyjęcia gości. W Liceum Salezjańskim równolegle trwał IX Walne Zebranie Delegatów Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ  „Solidarności”. 

Główne uroczystości na Wzgórzu Zamkowym rozpoczęły się o godz. 15.30. Do Lubina przybyli prezydent RP, Andrzej Duda, marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, ministrowie w Kancelarii Premiera: Michał Dworczyk i Krzysztof Kubów, parlamentarzyści, radni województwa, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” Bogdan Orłowski,  przedstawiciele władz samorządowych, prezes KGHM, Marcin Chludziński oraz rodziny pomordowanych. Po krótkim występie artystycznym, do zgromadzonych przemówił prezydent Polski.

-Stan wojenny w Polsce został naznaczony dwiema wielkimi zbrodniami. Zbrodnia w kopalni Wujek i Zbrodnia Lubińska była znakami czasu i tego, na co stać było stać próbujących się ratować komunistów, wysłanników obcego mocarstwa i obcej siły. Jedno i drugie jest zbrodnią, bo tam jak i tu strzelano do nieuzbrojonych ludzi. Było wiadomo, że to jest pokojowy protest, że ludzie przyjdą się modlić i będą żądać wolnego państwa, elementarnych praw dla robotnika i człowieka. Żądali tego wszystkiego, co było umową, jaką zawarto dwa lata wcześniej, jaką komuniści zawarli ze społecznością. A jaka była odpowiedź aparatu państwowego? To były kule wystrzelone z karabinów do ludzi. To było polowanie na ludzi. Strzelano w centrum miasta do obywateli, do ludzi, którzy po prostu stali, chciano zabić. Pochylamy dzisiaj głowy na ofiarami tej straszliwej zbrodni. Cześć ich pamięci, cześć bohaterom – mówił do gości prezydent RP, Andrzej Duda.

Po zakończeniu swojego przemówienia, prezydent Duda wraz z marszałek Sejmu, ministrami, parlamentarzystami i delegacjami złożył jeden wspólny wieniec od narodu. Kwiaty złożono także pod Kamieniami-Świadkami w alei kasztanowej i przy dawnym Gwarku. O godz. 17. w tzw. „dużym kościele” odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ofiar Zbrodni i ich rodzin. Na liturgię przyjechał nieco spóźniony premier Mateusz Morawiecki.

Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości był koncert organowy w świątyni, w której odprawiono mszę świętą.


TJ zmiedzi.pl 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com