Obchody 41. rocznicy powstania Solidarności i 39. rocznicy Zbrodni Lubińskiej

Jak co roku mieszkańcy Lubina pamiętali o tragicznych wydarzeniach z 31 sierpnia 1982r. Po mszy, która została odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82 delegacje rodzin pomordowanych, Solidarności, parlamentarzystów, samorządowców oraz lubinian złożyli wieńce.

– Ludzie podjęli decyzję, aby po raz kolejny dumnie podnieść swoje czoła i komunie powiedzieć „NIE”. Wyraźne stanowisko robotników, determinacja, swój upór znaleźli w swojej wierze i miłości do ojczyzny. Mimo wielu trudności i przeciwieństw, byli niezłomni i po raz kolejny pokazali Polsce i światu, że nie zgadzamy się na komunistyczny reżim i traktowanie w sposób przedmiotowy robotnika, inteligenta i znaleźli wspólny głos, by się przeciwstawić. Jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami spuścizny Solidarności. Pamiętamy o naszych bohaterach sprzed 39 lat, którzy oddali swoje życie. Ale Solidarność się nie poddała i ciągle jesteśmy na straży praw pracowniczych – mówił w płomiennym wystąpieniu Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność.

Przypomnijmy, podczas tłumienia pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982 roku zginęli w Lubinie: Andrzej Trajkowski, Mieczysław Poźniak i Michał Adamowicz, a kilkanaście osób zostało rannych

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com