Zmarł Zdzisław Jasak działacz Solidarności. Pogrzeb 3 lutego

Uroczystości pogrzebowe śp.  Zdzisława Jasaka odbędą się  3 lutego 2021. Msza swięta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 11:30, a uroczystości pogrzebowe o godzinie 13 na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej w Legnicy.

 

Zdzisław Jasak  urodził się w 1950 roku w Legnicy, był założycielem NSZZ „Solidarność” przy Dębickim Zakładzie Opon Samochodowych „STOMIL” w Dębicy od września 1980r. Jako pracownik Wydziału Elektrycznego był członkiem NSZZ „Solidarność” i przewodniczącym Komisji Wydziałowej NSZZ „Solidarność” w Dębickim Zakłazie Opon Samochodowych „STOMIL”

Dnia 13.12.1981 r. w proteście przeciwko internowaniu członków „Solidarności” zorganizował w miejscu pracy trwający dwa dni strajk okupacyjny. Po zakończeniu akcji protestacyjnej ukrywał się do 29.03.1982 r., kiedy to został aresztowany przez funkcjonariuszy SB. Dnia 14.06.1982 r. Sąd Rejonowy w Dębicy uznał go za winnego, odstępując jednocześnie od wymierzenia kary. Ostatecznie wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie 13.09.1982 r. został skazany na 1 rok i 3 miesiące pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 5 lat oraz karę grzywny. Po tych wydarzeniach wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

W 2018 roku odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. 

W roku 2019 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 

Dziesięć lat temu powrócił do Polski i powrócił do Legnicy. Swoim ideałom pozostał wierny. Był członkiem organizacji międzyzakładowej przy Regionie Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” i aktywnym działaczem Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com