Niebezpiecznie w pracy

Przedstawiciele pracodawców złożyli do ministra pracy projekt o zmianę programu szkoleń BHP. Obecne szkolenia dla pracowników nie przekładają się na zmniejszenie liczby wypadków przy pracy, donosi „Rzeczpospolita”.

Według opublikowanego badania „Bezpieczeństwo w pracy w Polsce 2014” przeprowadzonego na zlecenie kolacji skupiającej pracodawców, dwie trzecie pracujących Polaków uważa, że charakter ich pracy wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Z tego 9 proc. uważa, że zagrożenie jest bardzo poważne, a co trzeci zatrudniony był świadkiem wypadku przy pracy lub słyszał o nim.

Koalicja Bezpieczni w Pracy analizowała skuteczność szkoleń BHP dla pracowników. Według ich opinii, program szkoleń BHP jest niedostosowany do rzeczywistości. Brakuje w nim aspektów psychologicznych, informacji dla pracowników o wpływie stresu na rodzaj wykonywanej pracy. Dlatego przedstawiciele pracodawców złożyli do ministra wniosek o zmianę programów szkoleń BHP, informuje „Rzeczpospolita”.

Innym problemem jest sytuacja osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, które nie przechodzą szkoleń BHP, gdyż pracodawcy mają obowiązek zapewnić je tylko podwładnym pracującym na etacie.

Według badania, najbardziej narażone na wypadki są osoby pracujące w branży budowlanej, w przemyśle wydobywczym oraz przemyśle chemicznym. Ankietowani wskazują także, że najbardziej obawiają się wypadku samochodowego oraz wypadku związanego z pracą na wysokości i przy obsłudze maszyn.

Badanie przeprowadziła firma Millward Brown w lipcu 2014 r. na próbie 1 tys. osób.Praca na wysokości
aja KK NSZZ „S”
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com