Cześć i chwała bohaterom. Rocznice sierpnia

Od uroczystej Mszy świętej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się dzisiejsze obchody 38. rocznicy powstania NSZZ”Solidarność” i 36. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Msza zostało odprawione w intencji zamordowanych trzech mieszkańców Lubina. Potem uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82, gdzie złożono wieńce kwiatów, a przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ  „Solidarności”, Bogdan Orłowski, wygłosił płomienne przemówienie. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, związkowcy Solidarności, władze spółki KGHM Polska Miedź S.A., przedstawiciele powiatu, miasta, radni, kombatanci, sportowcy i mieszkańcy Lubina.

Przed głównymi uroczystościami związkowcy Solidarności oraz starosta lubiński złożyli kwiaty na grobach dwóch ofiar Zbrodni Lubińskiej: Michała Adamowicza i Andrzeja Trajkowskiego, którzy spoczywają na cmentarzu komunalnym w Lubinie. W „dużym” kościele odprawiono uroczystą mszę świętą, a później ruszył Marsz z Oblężonego Miasta. Wszyscy  spotkali się przy pomniku na Wzgórzu Zamkowym. Tam swoje przemówienie wygłosił Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność .

 Jest 31 sierpnia 1982 roku. Jeden z naszych przyjaciół – dziś modlimy się o jego powrót do zdrowia – profesor Stanisław Śnieg wraz z innymi roztropnymi mężami i córami upomina się o normalność, tutaj na lubińskim rynku, gdzie zwołana jest pokojowa manifestacja. Na tej manifestacji ludzie Solidarności oczekują, aby uwolniono wielu naszych wspaniałych kolegów, którzy z przyczyn politycznych zostali zamknięci do więzień. Lubinianie upomnieli się o ich wolność. Ówczesny reżim komunistyczny z pełną premedytacją wydaje rozkaz – strzelać do ludzi – wspominał Bogdan Orłowski, szef regionalnej Solidarności.

miedziowe.pl

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com