„Solidarność” znów chce walczyć o całkowity zakaz handlu w każdą niedzielę. W naszym regionie związkowcy próbowali przeforsować takie przepisy 7 lat temu w Łodzi.

Teraz „S” chce napisać projekt ustawy, która wprowadziłaby ogólnopolski zakaz handlu. Przedsiębiorcy jak zawsze straszą: to doprowadzi do masowych zwolnień.

– Niedziela powinna być dniem wolnym – mówi Waldemar Krenc, szef „S” w Łódzkiem. – To święto. Nie może być tak, że szef zmusza podwładnych, np. kasjerki hipermarketu, do pracy w ostatni dzień tygodnia.

Szef łódzkiej „S” dodaje, że szanuje kompromis zawarty kilka lat temu z przedsiębiorcami, dzięki któremu handel zabroniony jest w 11 dni w roku – m.in. w Wielkanoc i Boże Narodzenie – ale jeśli będzie projekt całkowicie zakazujący handlu, Krenc go podpisze.

A projekt ustawy w tej sprawie pisze Komisja Krajowa NSZZ „S”. – Chcemy stworzyć specjalną ustawę do końca roku – zapowiada Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „S”. – Potem trafi ona do Sejmu. Jeśli nie przez grupę posłów, to jako projekt obywatelski. Mamy poparcie m.in. stowarzyszeń skupiających właścicieli małych polskich sklepów. Są za tym, by w niedzielę handlowano tylko do godziny 12 – dodaje Bujara.

„S” chce, by na początku zakaz handlu obowiązywał w niedzielę od południa. Później – po weryfikacji kosztów społecznych takiego rozwiązania – zostałby wprowadzony całkowity zakaz handlu w niedzielę.

Ewentualne koszty społeczne to oczywiście zwolnienia, którymi straszą pracodawcy.

Właściciele dużych sieci handlowych uważają, że gdyby pomysł wszedł w życie, w ciągu półrocza pracę straciłoby 60 tys. osób z ponad miliona, które pracują w handlu. Rzecznik Tesco Michał Kubajek mówił nam niedawno, że niedzielny zakaz oznacza zamknięcie sklepów przez 60 dni w roku, a to może zmusić sieć do zwolnień.

Właśnie utraty pracy najbardziej obawia się pani Katarzyna, kasjerka jednego z łódzkich hipermarketów. – Wiadomo, że chciałabym mieć niedziele wolne, ale nie kosztem zwolnienia. To byłby dramat – wzdycha.

Z drugiej strony Joanna, ekspedientka w sklepie z ciuchami w łódzkiej Manufakturze, studzi te obawy: – Większość sieci szuka sprzedawców, pracujemy w małych zespołach, obciążeni ponad miarę. Nie wierzę, by zamknięcie sklepu na jeden dzień spowodowało zwolnienia – mówi dziewczyna.

„S” powołuje się na badania opinii ośrodka Pentor, z których wynika, że tylko 2 proc. Polaków robi zakupy w niedzielę.

W te wyniki wątpi Joanna Karpińska, rzeczniczka łódzkiej Manufaktury: – Niedziela jest w Manufakturze jednym z najlepszych dni w tygodniu – podkreśla.

Polska. Dziennik Łódzki

Translate »