Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ Solidarność w imieniu pracowników tej branży i ich rodzin zaapelowała do wszystkich pracodawców o skrócenie godzin pracy sklepów w Wigilię Bożego Narodzenia do godz. 13.00. – O poparcie apelu zwróciliśmy się również do przedstawicieli polityki, biznesu, Kościoła i mediów. Podarujcie pracownikom handlu normalną Wigilię. Oni też chcieliby jak większość Polaków na czas zasiąść wspólnie z rodziną do wigilijnego stołu – apeluje Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

– W Wigilię sieci handlowe planują zamykać swoje sklepy o godz. 16.00, 17.00, a nawet o 18.00. Do tego należy dodać godzinę na posprzątanie sklepu. I jeszcze zostaje dojazd do domu, a jak wiadomo w tym dniu liczba kursów środków komunikacji publicznej jest znacznie ograniczona. Więc proszę sobie wyliczyć, o której ci ludzie dotrą do swoich domów – dodaje Bujara. Jak szacują związkowcy problem dotyczy aż ok.150 tys. pracowników handlu, którym przyjdzie pracować w wigilijne popołudnie.

– W wigilijne popołudnie obroty w sklepach są niewielkie. Wydaję się, że sieci tylko ze względów wizerunkowych, aby pokazać, że są zawsze dostępne dla klientów, pozostają w Wigilię otwarte tak długo. Jestem przekonany, że dużo lepiej wizerunkowi tych sieci przysłużyłaby się decyzja o zamknięciu sklepu w tym dniu wcześniej. Pokazałby wtedy swoje ludzkie oblicze. Pokazałby, że potrafią zadbać o pracowników. Przecież zgodnie z polska tradycją chociaż w tym dniu wszyscy starają się być lepsi i z empatią podchodzić do problemów innych – podkreśla szefa Sekcji Krajowej Pracowników Handlu.

– Głęboko wierzymy, że szczególny charakter Świąt Bożego Narodzenia, tak mocno zakorzeniony w tradycji polskiego chrześcijaństwa sprawi, że nasz postulat ograniczenia handlu w tym przedświątecznym dniu spotka się z pozytywnym odzewem. Zwracamy się również z prośbą do wszystkich klientów o uszanowanie naszego prawa do rodzinnego spędzania świąt i wcześniejsze zrobienie niezbędnych zakupów – czytamy w apelu związkowców.

Translate »