Około 3 tys. opłatków z ulotkami zachęcającymi klientów do skrócenia zakupów w Wigilię rozdali dziś w Katowicach związkowcy z Solidarności. Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność dziękował pracodawcom, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel związku o wcześniejsze zamknięcie sklepów 24 grudnia.

Uczestnicy akcji w mikołajowych czapeczkach na głowach najpierw rozdawali opłatki z ulotkami na katowickim rynku, później przed kompleksem handlowym Silesia City Center. Związkowcom towarzyszyła orkiestra dęta grająca kolędy.

Happening w Katowicach był ostatnią z serii takich akcji prowadzonych w tym tygodniu w największych polskich miastach. – Nasza kampania przyniosła efekty. Duża część sklepów pozytywnie zareagowała na nasze apele i postanowiła zamknąć sklepy wcześniej, o godzinie 14.00. Mam nadzieję, że w przyszłym roku w Wigilię wszystkie sklepy skrócą godziny handlu – powiedział Alfred Bujara.

Szef handlowej Solidarności wysłał dziś listy z podziękowaniami i świątecznymi życzeniami do szefów tych sieci handlowych i sklepów, które pozytywnie odpowiedziały na apele związku skracając godziny handlu. „Jestem ogromnie wdzięczny za to, że uszanowali Państwo prawo swoich pracowników do godnego i rodzinnego spędzenia tego szczególnego dnia. Dzięki temu, będą oni mogli w spokoju przygotować wieczerzę wigilijną oraz zasiąść do stołu z bliskimi o właściwej porze” – napisał Alfred Bujara.

Gdy na początku listopada handlowa Solidarność wystosowała pierwszy apel do pracodawców o skrócenie godzin pracy sklepów w Wigilię Bożego Narodzenia, niewielu wierzyło, że przyniesie to skutek. Konsekwencja związkowców dała jednak efekty. Najpierw na apel pozytywnie odpowiedzieli przedstawiciele trzech organizacji pracodawców handlu. Pomysł wsparli też senatorowie. Szef Solidarności Piotr Duda zwrócił się do biskupów z prośbą o wsparcie związkowej kampanii i takie wsparcie uzyskał. Wystosował też list do blisko 20 sieci handlowych, w którym zachęcał do podjęcia decyzji o skróceniu godzin pracy sklepów

Od niedzieli 19 grudnia Solidarność prowadziła akcję skierowaną przede wszystkim do klientów sklepów, zachęcając ich do wcześniejszego zakończenia zakupów w Wigilię. Związkowcy przed centrami handlowymi w dużych miastach rozdawali klientom opłatki wraz z ulotkami stylizowanymi na list dziecka martwiącego się, że mama wróci w Wigilię późno z pracy. Z zebranych przez związkowców informacji wynika, że o 14.00 handel skończą sieci Praktiker, Biedronka, Netto, Selgros, Obi, Lidl i Ikea. Najdłużej – do 17.00 – pracować będą w Wigilię pracownicy sieci Tesco. Póki co na apel Solidarności nie zareagowały też sieci Real, Jysk i Kaufland (będą otwarte do godz. 16.00) oraz Bomi, Macro Cash and Carry, Castorama, Decathlon i Carrefour (do 15.00).

Translate »