15 grudnia w Warszawie handlowa Solidarność zorganizuje akcje protestacyjne przed hipermarketem Auchan oraz przed siedzibą Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.

Pierwsza pikieta rozpocznie się o godz. 12.00 przed Centrum Handlowym King Kross przy ul. Jubilerskiej 1/3. – W tym centrum działa hipermarket Auchan. Auchan jako jedyna spośród dużych sieci handlowych działających w Polsce, w Wigilię Bożego Narodzenia będzie pracować aż do godziny 15.00. Trzeba pamiętać, że po zamknięciu sklepu pracownicy muszą jeszcze posprzątać, uzupełnić towar na półkach i w chłodniach oraz wykonać wiele innych czynności.  To oznacza, że do wigilijnej wieczerzy z rodzinami zasiądą dopiero późnym wieczorem  – mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarność.

Krajowa Sekcja Handlu NSZZ Solidarność od wielu lat w okresie przedświątecznym prowadzi kampanie „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”,  której celem jest skłonienie pracodawców z branży handlowej do skrócenia godzin pracy w Wigilię. – Nasza akcja przyniosła wymierne efekty. W tym roku w Wigilię niemal wszystkie dyskonty, a także super- i hipermarkety będą otwarte maksymalnie do 14.00, choć jeszcze kilka lat temu normą było, że w tym dniu były czynne nawet do późnych godzin popołudniowych. Niechlubnym wyjątkiem jest tylko Auchan – podkreśla Bujara. Ponadto pracownicy real Polska którzy zostali przejęci przez firmę Auchan Polska chcą zwrócić uwagę na pogorszenie warunków pracy i płacy, oraz nadmierne obciążenie pracą.

 

Demonstracja przed siedzibą Biura Głównego Jeronimo Martins Polska przy ul. Dolnej 3 w Warszawie rozpocznie się o godz. 13.30. Jej powodem są pogarszające się warunki pracy w dyskontach Biedronki oraz unikanie przez pracodawcę dialogu ze stroną społeczną. – Biedronka jest największym pracodawcą z branży handlowej w naszym kraju, który co roku osiąga w Polsce gigantyczne zyski. Niestety od dłuższego czasu zarząd JMP unika dialogu z własnymi pracownikami, który ten zysk wypracowują. Odmawia negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń oraz utrudnia działalność związkową  – mówi Przewodniczący Organizacji Zakładowej JMP”S”.

 

Dodatkowych informacji udzielą państwu: Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności tel. 512 107 401 oraz Vice -Przew. Dariusz Paczuski  792262700

Translate »