23 stycznia o godz 9:00 w markecie sieci Auchan w podwarszawskich Łomiankach rozpoczęła się spontaniczna akcja protestacyjna zorganizowana przez zakładową Solidarność. Związkowcy żądają rozmów z decyzyjnym przedstawicielem zarządu Auchan Polska. Zapowiadają, że nie opuszczą sklepu jeśli ten postulat nie będzie spełniony.
– Mamy już dość łamania naszych praw. Nie wyjdziemy stąd zanim nie porozmawiamy z zarządem – mówi Dariusz Paczuski Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Auchan Polska Sp. z o.o.
Związkowcy przebywają w jednym z pomieszczeń biurowych na terenie marketu. W proteście uczestniczy 7 osób. Są to członkowie Komisji Zakładowej Solidarności z Auchan oraz przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara.
W środę 23 stycznia w podwarszawskim markecie sieci Auchan miało odbyć się spotkanie związkowców z przedstawicielami pracodawcy dotyczące dialogu społecznego w firmie. – Pomimo pisemnej informacji na temat uczestnictwa przewodniczącego Bujary jako przedstawiciela organizacji związkowej, nie został on wpuszczony na spotkanie. Wówczas zdecydowaliśmy o rozpoczęciu akcji protestacyjnej – wskazuje Paczuski.
W ocenie związkowców w Auchan od wielu miesięcy łamane są podstawowe zasady dialogu społęcznego. Zdarzają się przypadki dyskryminownia pracowników ze względu na przynależność związkową oraz zastraszania członków Solidarności. – Pracodawca nie chce rozmawiać na temat płac, które są u nas niższe niż w innych sieciach czy o zbyt małej liczbie pracowników w sklepach, co powoduje duże przeciążenie pracą. Zamiast rozmawiać o problemach Auchan woli pozorować dialog z pracownikami – wskazuje Paczuski.
Uczestnicy prostestu przedstawili listę postulatów. Domagają się:
• Spotkania z członkiem zarządu Auchan Polska Sp. z o.o. –osobą decyzyjną.
• Konstruktywnego dialogu.
• Realnego wzrostu płac dla wszystkich pracowników.
• Wzrostu zatrudnienia ze względu na bardzo duże przeciążenie pracą.
• Pełnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
• Zaprzestania dyskryminacji za przynależność do związku zawodowego, oraz utrudniania działalności związkowej.

Translate »