Posiedzenie Zarządu Regionu w Sali BHP

Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” obradował w kolebce Związku w Gdańsku. Po zakończeniu posiedzenia odbyło się spotkanie z Przewodniczącym Komisji Krajowej – Piotrem Dudą oraz zastępcami – Grzegorzem Adamowiczem i Maciejem Kłosińskim. 

 

Solidarność z Zagłębia Miedziowego w historycznym sercu Gdańska

Członkowie Zarządu Regionu spotkali się w miejscu o szczególnym znaczeniu dla polskiej wolności. Obrady w Sali BHP poprzedzono złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, oddając hołd ofiarom Grudnia ’70.

Władze regionu, z przewodniczącym Bartoszem Budziakiem na czele, podkreśliły symboliczny wymiar wizyty w miejscu narodzin Związku. Po oficjalnych rozmowach związkowcy odwiedzili także wystawy w Europejskim Centrum Solidarności.

Wsparcie dla pracowników PeBeKa w walce o godne płace

Podczas posiedzenia przyjęto stanowisko popierające postulaty płacowe załogi PeBeKa. Zarząd Regionu jednoznacznie opowiedział się za pracownikami walczącymi o wyższe wynagrodzenia w swoim zakładzie pracy.

Piotr Duda alarmuje: dialog społeczny w Polsce to fikcja

Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda nie szczędził krytycznych słów pod adresem obecnej władzy. Według niego Rada Dialogu Społecznego jest deprecjonowana, a kluczowe projekty ustaw są procedowane z pominięciem głosu pracowników.

Szef Związku zwrócił uwagę na niską frekwencję przedstawicieli rządu podczas spotkań Rady. Zdaniem Dudy, brak realnego porozumienia sprawia, że instytucja ta przestaje spełniać swoją ustawową rolę.

Pułapka biurokracji w nowej ustawie o inspekcji pracy

Jako przykład złej legislacji podano nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Choć miała ona ułatwić walkę z tzw. umowami śmieciowymi, zdaniem „Solidarności” stanie się narzędziem do tworzenia biurokracji.

Piotr Duda podkreślił, że nowe przepisy krępują ręce inspektorom pracy. Zamiast szybkich decyzji na miejscu kontroli, sprawami mają zajmować się urzędnicy wyższego szczebla, co znacznie wydłuży całą procedurę.

Wielka manifestacja w Warszawie już 20 maja

Prezydent Karol Nawrocki podczas kampanii wyborczej podpisał 13 lutego 2025 roku z NSZZ „Solidarność” umowę programową, w której zobowiązał się do złożenia wniosku o referendum dotyczące Zielonego Ładu. Wniosek ten został złożony przez Prezydenta 7 maja 2026 roku. Senat zajmie się nim podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 20–21 maja 2026 roku.

Inicjatywę prezydencką, dotyczącą referendum ma wesprzeć wielka manifestacja w Warszawie, która odbędzie się 20 maja 2026.

Przewodniczący Piotr Duda i Bartosz Budziak zaapelowali do członków o liczną obecność, wskazując na negatywny wpływ Zielonego Ładu na polskie przedsiębiorstwa. Manifestacja ruszy z Placu Zamkowego w samo południe.