Razem z Niemcami i Węgrami zmierzą się z historią

Przez tydzień grupa uczniów V Liceum Ogólnokształcącego będzie uczestniczyć w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Sound in the silence”. Uczniowie wyjeżdżają w sobotę do Gdańska.

Projekt „Sound in the silence” organizowany jest przez Europejską Sieć „Pamięć i Solidarność” i Centrum Motte. Potrwa od 5 do 12 września. Weźmie w nim udział dziesięcioro uczniów z „heweliusza”, którzy jako jedyni z Polski przeszli przez gęste sito eliminacji – mówi Grzegorz Majewski, pracownik V Liceum Ogólnokształcącego. – Nasza młodzież wspólnie z młodymi ludźmi z Niemiec i Węgier, w ramach „Sound in the silence”, czyli głosy w ciszy, wspólnie będzie poznawać historię najnowszą, po części także tę starszą.

Legnicka młodzież chce także przekazać zagranicznym kolegom  informacje o Zbrodni Lubińskiej. Materiały o tym wydarzeniu dostaliśmy z Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” – kontynuuje Majewski.

Uczestnicy projektu poznają przede wszystkim historię Stoczni Gdańskiej. W programie tygodniowego pobytu jest też m.in. wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, na Westerplatte i w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Spotkają się więc z wielką historią. Zobaczą ważne miejsca i spotkają ludzi, świadków tej historii. Z opowiadań dowiedzą się o tym jak wyglądało codzienne życie w okresie komunistycznego reżimu i II wojny światowej. Wszystko to ma stać się dla nich inspiracją do wspólnych działań zakończonych pokazem artystycznym, który jest etapem finalnym „Sound in the silence”.

Dlatego też nauce i spotkaniom z żywą historią, towarzyszyć będą warsztaty teatralne, literackie, taneczne i muzyczne.

-Chciałabym dzięki temu wyjazdowi rozwinąć się. Interesuję się tańcem i teatrem, a wiem, że będę miała możliwość uczestnictwa w takich zajęciach – mówi Sara Stankiewicz, uczennica klasy II C w V Liceum Ogólnokształcącym. – Przede wszystkim jednak będę miała możliwość spotkania się z historią, którą poznawaliśmy na lekcjach. Historia jest bardzo ważna dla naszej tożsamości narodowej, dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej.

Sara Stankiewicz

Sound in the silence (1)

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com