Kiernikowski objął władzę w diecezji

Biskup Zbigniew Kiernikowski już oficjalnie stoi na czele diecezji legnickiej. W czwartek podpisał dokumenty o przejęciu jej od odchodzącego na emeryturę Stefana Cichego.Zanim to się stało, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego biskup pomocniczy Marek Mendyk odczytał bullę papieską oraz błogosławieństwo od papieża Franciszka. Pod względem prawnym Zbigniew Kiernikowski jest już więc biskupem legnickim. Część liturgiczna uroczystości odbędzie się w sobotę.

Ingres trzeciego w historii legnickiej diecezji biskupa rozpocznie się o godz. 11 w kościele św. Jana, a zakończy w katedrze. W uroczystościach wezmą udział nuncjusz papieski, biskupi z terenu całej Polski, a także niemieccy i czescy. Nie zabraknie wojewody dolnośląskiego, marszałka województwa oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów z terenu diecezji. Po zakończeniu liturgii wszyscy wierni zostaną zaproszeni przez biskupa na obiad w ogrodach klasztoru franciszkańskiego.

SYLWETKA BISKUPA ZBIGNIEWA KIERNIKOWSKIEGO

Biskup Kiernikowski na pierwszym spotkaniu z lokalnymi mediami zapowiedział, że w pierwszych dniach jego urzędowania nie ma zamiaru dokonywać zmian personalnych w kurii. – Wcześniej, czy później jednak jakieś nastąpią – powiedział dyplomatycznie.

Hierarcha zdradził też, że nie obawia się nowego wyzwania, jakim jest zarządzanie diecezją legnicką znacznie różniącą się od mocno tradycyjnej i bogobojnej siedleckiej.

– Posługę postrzegam jako sianie słowa, ewangelizację. Biskup ma pomagać wiernym w szukaniu Boga, w znoszeniu nieszczęścia, unikaniu depresji. Zależy mi na niesieniu nadziei wynikającej z ewangelii. Uważam, że ludzkie problemy są takie same w Siedlcach i Legnicy. Inne są tylko okoliczności – powiedział biskup Kiernikowski.

Nowy ordynariusz legnickiej diecezji uchodzi za orędownika Drogi Neokatechumenalnej, która promuje odnowę życia parafialnego na wzór pierwotnego kościoła katolickiego, a przez wiele lat uznawana była sekciarską.

– Neokatechumenat nie jest moim oczkiem w głowie, jak niektórzy mówią i piszą. Ale będę go wspierał, bo uważam, że jest dobrą formą życia chrześcijańskiego – stwierdził.

Zbigniew Kiernikowski ma 68 lat. Na czele diecezji siedleckiej stał przez 12 lat. W Legnicy po raz pierwszy był w latach 60. minionego wieku na … zajęciach z przysposobienia obronnego. Później odwiedził nasze miasto w 1997 roku podczas wizyty Jana Pawła II w roli …dziennikarza Radia Watykan. Jaki jest prywatnie? Zdradził, że uwielbia książki, muzykę klasyczną i jazdę rowerem. Od sześciu lat prowadzi swój internetowy blog (e-rozmowy).

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com