Były opozycjonista odznaczony przez wojewodę

Jacek Swakoń,  legnicki działacz „Solidarności”, były poseł i senator, został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności. Odebrał go z rąk wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza.Krzyż Wolności i Solidarności legniczanin otrzymał za „zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Wojewoda uhonorował Swakonia na wniosek Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej.

W latach 80. minionego wieku Jacek Swakoń był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i NSZZ „Solidarność”. W latach 90. już w wolnej Polsce, stał na czele legnickiej „Solidarności”. W 1997 roku został posłem Akcji Wyborczej Solidarność.

W 2007 roku wrócił do parlamentu zdobywając mandat senatora z listy Platformy Obywatelskiej. W trakcie kadencji wystąpił jednak z klubu senackiego tego ugrupowania i wstąpił do partii Polska Jest Najważniejsza. Dziś jest politykiem ugrupowania Polska Razem.Jacek Swakoń (2) Jacek Swakoń (1)

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com