Gimnazjaliści z głogowskiej jedynki  finalistami projektu IPN Kamienie Pamięc

28 maja w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyło się finałowe spotkanie uczestników ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN Kamienie  Pamięci Z modlitwą Ojczyźnie. Projekt poświęcony był duchownym i osobom konsekrowanym, które walczyły o wolność i godność człowieka w latach 1939 – 1989.

Finał składał się z części wystawienniczej,  podczas której miała miejsce prezentacja prac projektowych, oraz gali, na której wręczono uczestnikom symboliczne statuetki – Kamienie Pamięci, książki i dyplomy.

W tegorocznej edycji projektu wzięły udział zespoły z Polski, Litwy i USA. Wśród zaproszonych na galę znalazł się zespół z Gimnazjum nr 1 w Głogowie im. Dzieci Głogowskich przedstawiający postać duszpasterza ludzi pracy księdza Piotra Żuberka, który zaszczycił galę swoją obecnością. Partnerami projektu głogowskich gimnazjalistów są: Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” i „Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie.

Wśród gości finału projektu byli: wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska, arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki, zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachowska, rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przedstawiciele władz samorządowych.

W trakcie uroczystości zaproszeni goście i uczestnicy finału złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

W drodze powrotnej do Głogowa gimnazjaliści z jedynki zatrzymali się w Warszawie i dzięki wsparciu finansowemu Pana posła Wojciecha Zubowskiego mogli zwiedzić: Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Łazienki i warszawską starówkę.

Wyjazd do Białegostoku i Warszawy był niezapomnianym przeżyciem i lekcją patriotyzmu.

3 czerwca  poseł Wojciech Zubowski spotkał się z uczestnikami projektu, pogratulował im wiedzy  historycznej, pasji i osiągnięć w konkursach. Uczniowie otrzymali od posła dyplomy i wieczne pióra, z pewnością będą im służyły w trakcie dalszej edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

 

Kamienie pamięci (8) Kamienie pamięci (7) Kamienie pamięci (4)Kamienie pamięci (3)Kamienie pamięci (2) Kamienie pamięci (1)Kamienie pamięci (6)Kamienie pamięci (5)

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com