Legniczanie zobaczyli „Solidarność według kobiet”

W legnickim kinie Piast odbyła się projekcja filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Solidarność według kobiet” oraz spotkanie ze współautorem produkcji.

Solidarność według kobiet 1Dzieło duetu twórców to dokument opowiadający o kolejach losu kobiet związanych z ruchem Solidarności.

 Ich historie są różne, w filmie pojawiają się takie postaci jak JADWIGA CHMIELOWSKA, ANNA DODZIUK, JOANNA DUDA-GWIAZDA, JANINA JANKOWSKA, HENRYKA KRZYWONOS, EWA KUBASIEWICZ, BARBARA LABUDA, HELENA ŁUCZYWO, EWA OSSOWSKA, ZOFIA ROMASZEWSKA, BOŻENA RYBICKA, GRAŻYNA STANISZEWSKA, JADWIGA STANISZKIS, LUDWIKA WUJEC I EWA ZYDOREK.

 To pierwszy w Polsce pełnometrażowy film dokumentalny współfinansowany z crowdfundingu – publicznej, społecznościowej zbiórki pieniędzy.

– Te kilkaset osób, które wpłaciły pieniądze okazało się najbardziej pomocne. Okazało się, że są wśród nas ludzie, którzy są gotowi na to, żeby wyłożyć swoje własne pieniądze, aby ten film powstał, a z drugiej strony mieliśmy widownię. Kiedy akcja crowdfundingowa odniosła sukces, to nagle te podmioty, które z początku nam odmówiły, zaczęły się odzywać – mówił Piotr Śliwowski, współreżyser filmu.

 Piotr ŚliwowskiJakie są te kobiety Solidarności? Przede wszystkim różne, dzisiaj jedne są znane, inne pozostały w cieniu historii i swoich mężów, którzy walczyli o niepodległość. Kobiety Solidarności opowiadają o trudnych chwilach, jakie były ich udziałem, wspominają zdarzenia z życia rodzin, „propozycje” ze strony ówczesnej władzy oraz groźby, jakie stosowano wobec działaczy.

 Kobiety Solidarności wspominały także pracę w strukturach oraz relacje z innymi członkami organizacji.

Po projekcji filmu widzowie dzielili się spostrzeżeniami na temat obejrzanego filmu, nie brakowało wzruszeń i osobistych wspomnień, jakie często bywały udziałem zwyczajnych ludzi.

– Ten film nie powstał na zlecenie. Mam do powiedzenia na ten temat bardzo dużo, mógłbym mówić godzinami, jedno jest pewne, że gdyby nie postawa tych kobiet, nie moglibyśmy się spotkać dzisiaj na pokazie – zaznaczał Piotr Śliwowski.

Organizatorem wtorkowego spotkania było Legnickie Centrum Kultury. Projekcje filmu wsparł finansowo Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com