Czy jesteśmy solidarni po 35 latach ? – debata oksfordzka

15 maja w Gimnazjum nr 1 w Głogowie odbyła się debata oksfordzka „Czy jesteśmy solidarni?” zorganizowana w ramach projektu „Solidarna szkoła”. Partnerami projektu są: Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie.

Gośćmi  gimnazjalistów byli: Bogdan Orłowski Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZ „Solidarność”, Ewa Osomańska Radna Rady Powiatu Głogowskiego, Elżbieta Rybak Radna Rady Miasta Głogowa i przedstawicielka Wojciech Zubowskiego Posła na Sejm RP, Jadwiga Nowak Zastępca Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie, Jan Rzepa współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz uczniowie głogowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Debatę poprzedziła prezentacja multimedialna „Solidarność – historia w pieśni zaklęta”, do której zespół wokalny wykonał piosenki: „Psalm stojących w kolejce”, „Nie zapomnijcie tamtych dni” i „Kołysanka”.

Następnie dwie drużyny przystąpiły do debaty. Przedstawiciele drużyn zabierali głos na przemian. Celem debaty był zastanowienie się nad tym co dziś pozostało z ideałów „Solidarności” i postulatów spisanych 35 lat temu?

Zadaniem pierwszej drużyny było przekonać publiczność , że Polacy są solidarni i pamiętają o ideałach sprzed 35 lat. Dyskutanci oparli się na argumentach nawiązujących do postaw patriotycznych podczas okresu zborów i II wojny światowej. Przypomnieli, że To właśnie w Polsce narodził się ruch „Solidarnośc”i, który obalił komunizm. Przedstawili działania uczniów gimnazjum na rzecz chorej na raka koleżanki.

Zadaniem drugiej drużyny było wykazać, że Polacy nie zawsze byli i są solidarni. Wykorzystali argumenty pokazujące postawy kolaboracji z zaborcami i okupantem podczas II wojny światowej. Podkreślili, że co prawda ruch „Solidarności narodził się w Polsce ale zaraz po zwycięstwie nad komunizmem nastąpił rozpad tego obozu i dziś na scenie politycznej dominują dwie zwalczające się partie o korzeniach solidarnościowych. Stwierdzli, że owszem chętnie włączmy się w różne akcje ale na co dzień daleko nam do postawy solidarności.

Po debacie publiczność stanęła po stronie drużyny, której argumenty bardziej się podobały, przedstawiciele publiczności wypowiadali się dlaczego przekonały ich argumenty wybranej drużyny. poparcie publiczności rozłożyło się równomiernie dla obu drużyn.

Na zakończenie zabrał głos Pan Bogdan Orłowski Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”  podziękował uczestnikom debaty i podkreślił, że dziś bardzo ważna jest postawa solidarności. Wskazał, że ta postawa zawsze dominowała wśród Polaków.

Debata oksfordzka rozpoczyna cykl działań przygotowanych przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Głogowie mających na celu uczczenie 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Jolanta Peciak nauczycielka historii
w Gimnazjum nr 1 w Głogowie

Debata w Gimnazjum nr 1 w Głogowie (5) Debata w Gimnazjum nr 1 w Głogowie (4) Debata w Gimnazjum nr 1 w Głogowie (2) Debata w Gimnazjum nr 1 w Głogowie (1)

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com