Huta Miedzi Legnica ma się dobrze

Legnicka huta ubiegły rok zakończyła rekordową produkcją miedzi i zyskiem finansowym. We wtorek za ekonomiczny sukces na akademii z okazji Dnia Hutnika załodze dziękował dyrektor Artur Więznowski.Jeszcze kilka lat temu mówiło się nawet, że Huta Miedzi Legnica może zostać zlikwidowana. A w najlepszym przypadku zdegradowana do roli małej huty złomowej. Dziś nikt w jednym z najstarszych zakładów pracy w mieście, który dwa lata temu obchodził 60. urodziny, takich scenariuszy nie pisze.

Huta ma za sobą kolejny rekordowy rok. – W 2014 wyprodukowaliśmy ponad 110 tys. ton miedzi katodowej. Poprawiliśmy również wyniki produkcji ołowiu i siarczanu niklu. Na przestrzeni ośmiu lat osiągnęliśmy wzrost produkcji na poziomie 25 procent przy zmniejszonym zatrudnieniu – mówił dyrektor Artur Więznowski.

W Hucie Miedzi Legnica pracuje dziś 875 osób. W najbliższych latach zatrudnienie ma nadal spadać, ale o zwolnieniach mowy nie ma. – Redukcja zatrudnienia odbywać się będzie, tak jak do tej pory, poprzez odejścia pracowników na emerytury – zapewniał hutników w trakcie dorocznej akademii dyrektor Więznowski.

Siedem lat temu huta była pod kreską. W ubiegłym roku wypracowała aż 156 mln zł zysku. Ale najważniejsze dla zakładu i jego załogi jest coś innego.

Chodzi o zmianę polityki zarządu KGHM wobec legnickiej huty, która ma zagwarantowaną możliwość produkcji miedzi do 2020 roku. Władze miedziowego koncernu planują też w Legnicy poważne inwestycje mające na celu utworzenie nowych linii przetwarzania złomu.

– Przyszłość zakładu wygląda bardzo dobrze. O tym, jak poważne plany ma wobec naszej huty zarząd KGHM świadczą choćby nakłady inwestycyjne. W 2014 roku wyniosły one aż 117 mln zł. Niejedno duże miasto mogłoby nam pozazdrościć takiej kwoty wydanej na inwestycje – powiedział dyrektor legnickiej huty.

Słowa dyrektora Więznowskiego potwierdził obecny na wtorkowej uroczystości wiceprezes KGHM Polska Miedź Jacek Kardela. Na akademii tradycyjnie już nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, samorządowców z regionu oraz polityków.

Kilkudziesięciu legnickich hutników zostało odznaczonych okolicznościowymi medalami. Wśród nich było kilku członków NSZZ „Solidarność”. Adam Ciereszko otrzymał medal  Zasłużony dla Huty Miedzi „Legnica”,  Robert Garbowski, Marek Nawojczyk i Bolesław Porada nagrodzeni zostali medalem  za długoletnią służbę,  a Piotr Biskup otrzymał Dyplom Uznania.

j/wo

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com