Strajki nauczycieli w trakcie matur?

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „S” podczas nadzwyczajnego posiedzenia 18 marca w Warszawie zdecydowała o zorganizowaniu ogólnopolskiej manifestacji 28 kwietnia przed Kancelarią Premiera. Niewykluczone są także strajki nauczycieli w maju.

11 marca minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska spotkała się z przedstawicielami sekcji, jednak rozmowy nie zakończyły się satysfakcjonującymi dla związkowców konkluzjami. – Ministerstwo edukacji nie przewidziało żadnych zmian w wynagrodzeniach ani w roku 2015, ani w 2016. Podczas spotkania 11 marca, minister edukacji jednoznacznie powiedziała nam, że o pieniądzach nie będzie dyskutować. Dlatego postanowiliśmy zwołać nadzwyczajne posiedzenie rady sekcji w celu ustalenia harmonogramu akcji protestacyjnych. Formuła negocjacji wyczerpała się. Zdecydowaliśmy, że 28 kwietnia zorganizujemy w Warszawie ogólnopolską manifestację – zapowiedział Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „S”. – Wcześniej – do 15 kwietnia – wszystkie organizacje wejdą w spory zbiorowe z pracodawcami i przeprowadzą lokalne akcje informacyjne i protestacyjne. Część sporów zbiorowych zakończy się strajkami.
Ryszard Proksa zaznaczył, że nie zmieniają się postulaty „S”: podwyżka płac o co najmniej 9 proc. i zatrzymanie likwidacji placówek oświatowych.  – Podniesienie wynagrodzeń o 9 proc. wyrównałoby jedynie utratę wartości płac realnych będących skutkiem inflacji z ostatnich lat. Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli jest na poziomie średniej płacy w Polsce z 2006 roku. Kiedy koalicja PO-PSL przejęła władzę, przeznaczano 3 proc. PKB na edukację. W ostatnim budżecie – jedynie 2,5 proc.
Do 15 kwietnia wszystkie organizacje „S” w placówkach oświatowych wejdą w spory zbiorowe z dyrekcjami. – Wchodzimy w spór zbiorowy, wysuwamy żądania, a potem – zgodnie z ustawą – mamy 14 dni na mediacje. Jeśli w tym okresie nie dojdzie do porozumienia z pracodawcami, prawo umożliwia nam organizowanie akcji protestacyjnych – tłumaczył Lesław Ordon, członek Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. – Czyli od maja będziemy mogli przeprowadzać strajki, np. ostrzegawcze: 1-, 2- lub 4-godzinne, a potem być może strajk generalny. Strajki możemy organizować także w trakcie egzaminów maturalnych. I tego nie wykluczamy. W spory zbiorowe wejdą pracownicy kilkuset szkół, bo niezadowolenie środowiska jest ogromne.
Związkowcy sygnalizują, że akcje protestacyjne mogłaby powstrzymać zapowiedź waloryzacji płac pracowników oświaty i postawienie tamy dla likwidacji placówek. – Pani minister dziwi się, że tyle dużych szkół jest zamykanych. Pisze listy do rodziców, do samorządów, a dysponuje instrumentami prawnymi, by takie decyzje powstrzymać. Najwyraźniej uważa, że najważniejsze to przeżyć do wyborów, a potem zlikwiduje Kartę Nauczyciela i skończą się jej problemy – mówił Ryszard Proksa.
Manifestacja 28 kwietnia odbędzie się pod Urzędem Rady Ministrów. Później demonstranci przejdą pod sejm. W manifestacji uczestniczyć ma co najmniej 10 tysięcy nauczycieli. Być może dołączą do nich także pracownicy innych sektorów budżetowych.
Krzysztof Świątek „Tygodnik Solidarność”
red.aja KK NSZZ „S”  Fot: Strajk nauczycieli w 1993 roku podczas matur
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com